tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 20 listopada 2013

"Dziwni" - Stefan Bachmann - recenzja

Dziwni - Stefan BachmannStefan Bachmann. Powszechnie uznany za cudowne dziecko literatury, mieszkaniec Szwajcarii. W wieku 16 lat zaczął tworzyć fascynujący i niebezpieczny świat osadzony w Anglii. Jego debiutancka książka pt. ,,Dziwni’’, rekomendowana jest jako intrygująca, pełna magii powieść, będąca ,,rarytasem dla czytelników w każdym wieku’’.

Anglia.
W tej wersji rzeczywistości żyją w niej trzy rodzaje stworzeń.
Ludzie.
Feyry.
I Oni.
Podmieńcy. Pół ludzie, pół feyry. Nieszanowane zarówno przez jeden gatunek, jak i drugi. Muszą się ukrywać przed niechętnymi spojrzeniami innych.

Batholomew i jego młodsza siostrzyczka Hettie są właśnie takimi dziećmi. Aby przetrwać, żyją według jakże okrutnej zasady: ,,Nie daj się zauważyć, a nie trafisz na stryczek’’. Niestety nawet ta restrykcyjna reguła nie uchroniła ich przed nieszczęściami…

Ktoś zaczyna porywać i mordować dzieci- podmieńce ze slumsów. Każde z nich jest naznaczone tajemniczym numerem. Bartholomewowi przypada numer 10. Musi uciekać, ukrywać się, a jednoczenie uratować świat… Czy mu się uda? Jeśli tak, za jaka cenę?

Od razu muszę powiedzieć, że chyba popełniłam błąd czytając przed przeczytaniem samej książki, recenzje na jej temat. Były to same bardzo, bardzo pozytywne  opinie.
Liczyłam więc na dopracowaną powieść z oryginalną fabułą. Rzeczywistość okazała się nieco mniej kolorowa…

Uważam, iż sam pomysł był naprawdę interesujący. Magiczne stworzenia, przyjaźń, a jednocześnie okrutna rzeczywistość pełna zagadkowych morderstw? Zapowiadało się świetnie! Jednak autor, według mnie nie dopracował szczegółów. Nie wszystkie wydarzenia i postaci zostały przedstawione dobrze. Dużej części informacji trzeba było próbować wyczytać sobie z kontekstu. Jednak, nie należy się tak temu dziwić. Stefan Bachmann jest bardzo młodym pisarzem, który mimo wszystko, ma w sobie potencjał.
Szczerze mówiąc, nie była to najlepsza książka jaką czytałam. Mimo niespójności ma jeden duży plus, jakim jest naprawdę ciekawy, oryginalny pomysł. Jest to jednak za mało bym mogła ją polecić, bez mrugnięcia okiem, innemu czytelnikowi.


   Katia, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz