tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 21 listopada 2013

”Ogień” - Mats Strandberg, Sara B. Elfgren - recenzja

Ogień – „pożerająca” masa, mogąca zamienić wszystko w czarny pył, nicość. Gdy Cię wciągnie w swoje ogniste ramiona nie wydostaniesz się już łatwo. Identycznie wciągająca, choć nie tak niebezpieczna jest powieść pt.:”Ogień”. Autorzy książki, Mats Strandberg i Sara B. Elfgren musieli się nieźle nagłowić by w drugiej części swojej trylogii wymyślić aż tyle intryg i tajemnic, które niekiedy rozwiązują się dopiero na samym końcu książki.

Ogień - Mats StrandbergPięć głównych bohaterek: Minoo, Anna - Karin, Linnea, Vanessa i Ida znają już swoje magiczne zdolności. Ich opiekun Nicolaus wciąż nie odzyskał pamięci, ale pomaga dziewczynom jak może. Pewnego wieczoru, kiedy Linnea poszła na cmentarz do Eliasa i Rebeki, famulus Nicolausa zaprowadził ją do jego grobu. Szybko zadzwoniła do pozostałych dziewczyn i o północy spotkały się tam. Już prawie zdecydowały, że należy odkopać grób, gdy nagle na cmentarzu pojawił się opiekun i zaczął nachalnie odwlekać ich od tego pomysłu, mówiąc im o grobach jako świętych miejscach, których nie należy zbezczeszczać. Jednakże jedynym prawdziwym powodem do odwiedzenia dziewczyn od tego pomysłu był jego strach. Bał się tego panicznie. Młode czarownice nie posłuchały go chcąc dowiedzieć się wszystkiego i następnej nocy odkopały grób. 

Nicolaus przyprowadzony przez swojego famulusa nagle przypomina sobie, co musi zrobić, by odzyskać wspomnienia. W wielkim smutku wchłania duszę Kota i w jego umyśle wszystko wraca na miejsce. Opowiada podopiecznym o swojej córce Matyldzie, która była poprzednim Wybrańcem. O wszystkich strasznych rzeczach, których ludzie jej uczynili oraz jak spalili ją na stosie. Następnego dnia nastolatki przychodzą do jego mieszkania i znajdują list, w którym napisał, że musi odejść, ale możliwy jest jego powrót. Tego samego popołudnia dowiadują się o przyjeździe do miasta dwóch członków Rady. Przybyli oni, by przesłuchać dziewczyny w sprawie wyczynów Anny – Karin, które miały miejsce rok temu. Wszystkie obmyślają plan, jak ich przechytrzyć i wiarygodnie kłamać. Po przesłuchaniu wszystkich, Adriana, ich dawna nauczycielka podstaw magii i siostra jednego z przyjezdnych opowiada im całą prawdę o Radzie. Dowiadują się też, że jednym z przesłuchujących je osób był Victor, który ma moc rozpoznawania kłamstw. Za tydzień dziewczyny mają trafić na ostateczne przesłuchanie przed sądem Rady, gdzie nie mogą kłamać. 

Czy pomoc dana im w Magicznej Księdze nie spali na panewce? 
Czy dziewczynom uda się poprawnie wykonać ten rytuał?Ta książka wyciągnęła po mnie swoje mroczne macki ciemności i trzymała, aż do ostatnie strony. Ale było ekstra!!! Poczułam na własnej skórze dreszczyk emocji i sama też starałam się rozwikłać zadziwiające zagadki i tajemnice chowające się na kartach tej powieści. W zakamarkach swojego umysłu przemierzałam te same drogi i obawiałam się tych samych wrogów, co główne bohaterki. 


Zachęcam do przeczytania tej książki. Może i Ciebie zabierze w taką podróż?

TUTAJ możecie przeczytać moje wrażenia po przeczytaniu pierwszej części pt. "Krąg".
Monia,  14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz