tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 13 listopada 2013

"Pisane szkarłatem" - Anne Bishop - recenzja

Pisane szkarłatem - Anne Bishop
Gdy ludzie zaczęli przyglądać się przyrodzie z badawczą dociekliwością, zrozumieli, że nie są na tym świecie sami. Obok nich żyją tak zwani Inni. Nie są to ludzie zmieniający się w zwierzęta ani zwierzęta przemieniające się w ludzi. Tak naprawdę nikt nie wie dokładnie, kim lub czym są ani dlaczego są tak wrogo nastawieni do ludzi.


Zwykle ich miasta są oddalone od ludzkich, ale Dziedziniec w Lakeside jest tym, który zaopatruje pozostałe miasta Innych w wyroby ludzkie. Jest też najszybciej rozwijającym się takim miejscem. Tu, w jedynym mieście Innych, ludzie mogą korzystać ze sklepów, a nawet starać się o pracę.

Meg otrzymuje pracę łącznika z ludźmi, jako że Inni nie lubią kontaktów z "małpami", a kurierzy boją się o swoje życie. Od teraz jest odpowiedzialna za przyjmowanie dostaw i poczty, segregację listów i rozwożenie ich po Dziedzińcu. Dziewczyna wydaje się zwykłym człowiekiem, lecz to tylko pozory. Reprezentuje rasę ludzi określaną jako cassandra sangue, czyli wieszczka krwi. Jako jedna z nich posiada niezwykły dar przepowiadania przyszłości. Jej rasa zwykle żyje w sterylnym otoczeniu, trzymana w zamknięciu i szkolona do wygłaszania przepowiedni. Meg udaje się uciec stamtąd i znaleźć schronienie na Dziedzińcu. Inni od razu czują się przy niej niepewnie, ale jest w niej też coś, co sprawia, że powoli zaczynają ją akceptować, a nawet się z nią zaprzyjaźniać. Jednak "właściciel" Meg, tajemniczy  Kontroler, nie zapomina o tym, jak cenny skarb stracił wraz jej ucieczką. Każda przepowiednia warta jest fortunę, której mężczyzna nie zamierza utracić...

 Pisane szkarłatem to powieść o tolerancji i akceptacji. Historia o dwóch narodach, żyjących obok siebie w skomplikowanym układzie, który bardzo łatwo można zburzyć. Każdy naród musi postępować według określonych zasad, by nie naruszyć sojuszu. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Inni jako rasa silniejsza trzymają pieczę nad pogodą i żywiołami tego świata. Ludzie zwykle żyją w strachu o własne życie, szczególnie gdy na Dziedzińcu pojawiają się problemy z intruzami chcącymi odebrać Innym Meg.

Czy Innym uda się wypędzić nieproszonych gości? 
Czy uda się ochronić Meg przed atakiem Kontrolera?

Zachęcam Was gorąco do przekonania się jak rozwiązują się wszystkie poruszane przez mnie wątki...

Gorąco polecam!

Iguana, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Initium.

1 komentarz:

  1. O tak, fantastyczna książka <3 Bardzo polecam :D Punkt kulminacyjny rewelacyjny, a bohaterowie i akcja - cudowni <3

    OdpowiedzUsuń