tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 6 listopada 2013

"Wiersze nie tylko dla dzieci" - Jan Twardowski - recenzja

Ksiądz Jan Twardowski. Kto nie zna tego Wielkiego Człowieka? Nie ma chyba dorosłego, który nie słyszałby o księdzu Twardowskim, a pewnie i większość dzieci spotkała się jego z twórczością. Aleksandra Iwanowska wybrała niektóre wiersze księdza Twardowskiego i tym sposobem młodzi czytelnicy mają możliwość zapoznania się z książką, pt. „Wiersze nie tylko dla dzieci” wydaną przez Wydawnictwo Muza S.A. w 2013 roku.

Wiersze nie tylko dla dzieci - Twardowski JanKsiążka stanowi zbiór krótkich wierszy przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci. Poeta pisze w nich o Bogu (np. „Bóg”, „Świat”, „Który”, „Taki mały”), o pięknie i różnorodności przyrody (np. „Podziękowanie”) o zwierzętach (np. „Do świętego Franciszka”).

Doskonałość utworów księdza Twardowskiego polega na ich prostocie, na używaniu zrozumiałych dla dzieci słów do opisywania otaczającej rzeczywistości, a przede wszystkim na przybliżeniu Boga ludziom.  Te piękne utwory skłaniają do refleksji i zadumy, bo jak słusznie zauważyła Aleksandra Iwanowska w tytule, wiersze z wielką przyjemnością przeczytają również dorośli. Moim zadaniem jest to idealna wręcz pozycja, na bazie której można prowadzić wieczorne rozmowy rodziców z dziećmi. Z twórczości księdza Twardowskiego dowiadujemy się tylko o wyjątkowości otaczającego nas świata, ta twórczość zbliża ludzi do siebie i do Boga.

Według mnie jednym z najpiękniejszych wierszy zawartych w książce jest utwór, pt. „Sprawiedliwość”. Ksiądz Jan Twardowski zadedykował go profesor Annie Świderkównie, ale tak naprawdę powinien przeczytać go każdy: młody i stary, uczeń i nauczyciel, zdrowy i chory.

„…Dziękuję Ci że sprawiedliwość Twoja jest nierównością    
to co mam i to czego nie mam
nawet to czego nie mam komu dać
zawsze jest komuś potrzebne…”

Książka jest pięknie wydana na papierze kredowym, ilustracje – autorstwa Doroty Szoblik – są kolorowe i pobudzające wyobraźnię dzieci. Trzymanie jej w rekach i czytanie sprawia przyjemność. Serdecznie polecam ten utwór dla dzieci, a także na prezent dla młodszego rodzeństwa czy kuzynostwa.


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz