tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 9 grudnia 2013

"17 równań, które zmieniły świat" - Ian Stewart - recenzja

Miałem już przyjemność recenzować kilka książek Iana Stewarta. Muszę szczerze przyznać, że jest on niesamowitą postacią ze względu na to, że ma szczególny dar pisania o rzeczach skomplikowanych w bardzo prosty sposób. 

Jak łatwo się domyślić w swojej nowej książce prezentuje on równania. Równania, które szczególnie przyczyniły się rozwojowi ludzkości. Wydawać by się mogło, że to dość mocne stwierdzenie ale po lekturze mogę z pełną świadomością zgodzić się z autorem. Niesamowite jest to, jak bardzo proste wydają się być niektóre z nich, a z drugiej strony jak wielki wpływ miały na przemiany w świecie. Tak jak napisałem wcześniej Stewart ma dar do pisania o rzeczach skomplikowanych. Nie mniej jednak nie jest to książka dla wszystkich, z racji tego, że pojawiają się w niej fragmenty, zwłaszcza szczegółowe opisy samego równania, które mogą być nużące. Dla mnie osobiście były one mocno fascynujące i motywujące. 

Polecam ją natomiast wszystkim, którzy lubią zgłębiać tajemnice świata i lubią rozwiązywać zagadki. Gdybym miał powiedzieć co jest w tej książce najciekawsze, to zdecydowanie powiedziałbym, że historia. Przy każdym opisywanym równaniu jest krótki rys historyczny. Jak równanie ewoluowało, jak zmieniło świat. Ta książka jasno i wyraźnie pokazuje nawet tym, którzy matematyki nienawidzą, że bez niej nie udałoby się nam osiągnąć tego, co mamy ani nawet w połowie tak mocno rozwinąć. Nie chcąc się zagłębiać w same równania powtórzę tylko za autorem, że mało kto zdaję sobie sprawę z mocy równań, z tego, że praktycznie posługujemy się nimi na co dzień patrząc na świat. Mało kto zdaje sobie sprawę, że równania są jak do tej pory najlepszą z możliwych opcji opisywania tego co nas spotyka.

Wszystkim, którzy chcieliby zgłębić swoją przygodę z równaniami serdecznie polecam tę książkę. Kto wie może sami zainspirowani nią wymyślimy równanie, które będzie zaczątkiem nowej ery.


Deaveroman, lat 20


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz