tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 grudnia 2013

Podsumowanie miesiąca - listopad 2013

Listopad to okres tuż przed świętami. W oczekiwaniu na śnieg i gwiazdkowe prezenty warto sięgnąć po nowości literackie i filmowe, które zostały wydane w tym miesiącu.

W sobotę, 16 listopada, po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej – otrzymali ją ex aequo Krystyna Dąbrowska za „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za „Pełną krew”. Jest to nagroda wręczana za wybitną twórczość poetycką przez Fundację im. Wisławy Szymborskiej.

17 listopada w Krakowie mogliśmy przez cały dzień zwiedzać muzea za darmo. Organizatorzy przygotowali bogaty plan przedsięwzięcia. Każde z muzeów przyciągało zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta, innymi atrakcjami.

Od 22 listopada w kinach oglądać można drugą część ekranizacji bestsellerowej trylogii Suzanne Collins „Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”. Razem z filmem ruszyła międzynarodowa kampania „Odds in Our Favour”, zachęcająca fanów, aby robili sobie zdjęcia, na których widać jak wykonują salut, znany z książki i ekranizacji i wykonywany przez mieszkańców najbiedniejszego 12 dystryktu jako symbol korupcji i ucisku Kapitolu.

Powieść "Gwiazd naszych wina" Johna Greena w plebiscycie tygodnika „Entertainment Weekly” 27 listopada została ogłoszona drugą najlepszą książką dla młodzieży wszech czasów, zaraz po serii „Harry Potter”. Opowiada ona o szesnastoletniej Hazel chorej na raka. Książka porusza tematy często omijane przez autorów powieści dla młodzieży, takie jak choroba, śmierć i wartość człowieka na świecie, przez co niewątpliwie warto po nią sięgnąć.

Mimo wielu dobrych i ciekawych zdarzeń miały miejsce także te smutne. Zmarła Doris Lessing– pisarka brytyjska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2007). Autorka wielu powieści, opowiadań, czy esejów. Była znana z krytycznych opinii o polityce wewnętrznej RPA okresu apartheidu.

W listopadzie członkowie naszego Klubu Recenzenta napisali 65 wyjątkowych recenzji.

Mnie do sięgnięcia po "Dynastię Tudorów. Bądź wola twoja" autorstwa Elizabeth Massie, Michael Hirsta przekonał Deaveroman :)


Ananaska, 15 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz