tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 9 grudnia 2013

„Św. Faustyna i Boże Miłosierdzie. Życiorys, nowenna, modlitwy” - Mira Majdan - recenzja

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa PROMIC ukazała się książka Miry Majdan, pt. „Św. Faustyna i Boże Miłosierdzie. Życiorys, nowenna, modlitwy.”

Święta Faustyna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich sióstr zakonnych i świętych. W stosunkowo niewielkiej objętościowo książeczce autorka zamieściła dużo informacji o Helenie Kowalskiej, późniejszej siostrze Faustynie.

Helena urodziła się w ubogiej rolniczej rodzinie w 1905 roku, jako córka Marianny i Stanisława Kowalskich. Rodzice bardzo kochali i cenili dziewczynkę za jej dobroć, radość i życzliwość. Często stawiali ją za wzór do naśladowania dla rodzeństwa. Nie byli zachwyceni pomysłem córki wstąpienia do klasztoru, gdyż zupełnie inaczej wyobrażali sobie przyszłość Helenki. Byli zbyt ubodzy, by zapewnić dziewczynie posag, umożliwiający jej wstąpienie do zakonu. Determinacja, ciążka praca, a przede wszystkim autentyczne powołanie sprawiły, że Helena wreszcie trafiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jej pobyt w klasztorze naznaczony jest nie tylko modlitwą, ale i ciężką fizyczną pracą w kuchni, w ogrodzie czy pod koniec życia, na furcie. Cały czas żarliwie się modli i ma objawiania Pana Jezusa. To On daje jej wytyczne jak żyć i jakie przesłanie przekazać ludziom. Jezus każe jej namalować Obraz Jezusa Miłosiernego, podpisanego: Jezu Ufam Tobie. To wg wskazówek zakonnicy powstaje pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego.

Siostra Faustyna za namową swojego spowiednika, prowadziła „Dzienniczek”, który stanowił zbiór osobistych rozmów z Jezusem, jej przemyśleń, modlitw i wyznań. W 1938 roku, w wieku zaledwie 33 lat siostra Faustyna umiera na gruźlicę. Dzieło, które zapoczątkowała, nie umiera razem z nią. Dzięki pracy księdza Michała Sopoćki, kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II oraz księdza Ignacego Różyckiego kult Miłosiernego Jezusa rozprzestrzenił się na cały świat.

Siostra Faustyna została beatyfikowana w Rzymie w 1993 roku i kanonizowana, również w Rzymie w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II.
Autorka przybliża czytelnikom formy kultu Miłosierdzia Bożego i w sposób zwięzły i jasny je opisuje, są to:
  1. Obraz Miłosierdzia Bożego
  2. Święto Miłosierdzia Bożego
  3. Koronka do Miłosierdzia Bożego
  4. Godzina Miłosierdzia Bożego
  5. Szerzenie czci Miłosierdzia Bożego
    
Książka zawiera również modlitwy, litanie i nowenny przydatne każdemu katolikowi.
Utwór napisany jest bardzo przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika. Autorka w sposób zwięzły, a jednocześnie ciekawy przybliża postać wesołej Helenki,  pracowitej nastolatki, wreszcie skromnej i rozmodlonej zakonnicy.

Serdecznie polecam ten utwór wszystkim czytelnikom, dla których postępowanie świętej Siostry Faustyny jest wzorem do naśladowania i drogowskazem do dobrego życia.


Tilia, 16 lat  

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Promic. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz