tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Zabójca" - Maria Nurowska - recenzja

Maria  Nurowska to jedna z najbardziej znanych polskich pisarek, której książki zostały przetłumaczone na 16 języków. Bohaterki jej książek niejednokrotnie muszą  zmierzyć się z własnym życiem i rozpocząć je na nowo.

Zabójca - Maria NurowskaJoanna to młoda dziennikarka, która w obliczu kryzysu szuka dobrego materiału na artykuł. W czasie służbowej podróży do Zakopanego do jej przedziału w pociągu wsiada tajemniczy mężczyzna. Pod wpływem chwili Joanna postanawia odkryć jego tajemnice, więc postanawia go śledzić. I właśnie w tej chwili Joanna odkrywa materiał na genialny artykuł, ale także  poznaje Adama - człowieka, który wiele przeżył i nie do końca na początku chce się tą historią podzielić.

Powieść Marii Nurowskiej pt. Zabójca to na pewno nie kryminał, co może nam wskazywać tytuł, ale historia miłosna głównej bohaterki Joanny. Gdy przyjeżdża na Podhale styka się z mentalnością góralską, której tak do końca nie może zrozumieć. Poglądy na temat górali utrwalane przez wiele lat, po przyjeździe  do Zakopanego "walą" się jednego dnia. Joanna, która udała się na Podhale napisać artykuł, poznała Adama -mężczyznę, który swoją trudną historią mógłby obdzielić kilkoro ludzi. Dla niej to materiał na artykuł, dla niego zmaganie z ciężką przeszłością.

Co wyniknie ze znajomości szczerej i trochę wścibskiej dziennikarki, z zamkniętym w sobie góralem z  twardym charakterem…

Książka Zabójca to pierwsza powieść pani Marii Nurowskiej z jaką się spotkałam. Muszę stwierdzić, że było to interesujące doświadczenie. Książkę czyta się szybko, jest wprost idealna na jeden wieczór. Według mnie minusem tej książki jest przewidywalny i dość oczywisty koniec, a także nie wykorzystany potencjał tej historii. Czytelnik ma zapewne niedosyt kończąc tę książkę. Mimo tego w swej prostocie chwyta za serce. Dużym plusem są fragmenty pamiętnika Adama, który został spisany w amerykańskim więzieniu znanym ze swojego rygoru.


Tak szczerze, mimo tego, że na pierwszy rzut oka, to historia miłosna jakich wiele, połączona z tragedią człowieka, to  język i sposób pisania autorki w jakiś sposób mnie zauroczyły i na pewno sięgnę po inne pozycje tej autorki.

Grazia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz