tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 21 stycznia 2014

"Hitler i kobiety" - Francois Delpla - recenzjaFrancois Delpla, jest profesorem historii zajmującym się historią nazizmu. Jest również autorem książki, której poświęcona jest ta recenzja. 

Hitler i kobiety -  Delpla FrancoisPisarz ukazuje nam nie tylko pociąg Hitlera do płci przeciwnej, ale również stosunki do jego matki, która zmarła tragiczną śmiercią. Jak wiemy z historii, Hitler był totalitarnym władcą III Rzeszy; wówczas w Niemczech panował tzw. kult jednostki, czyli wielbienie swojego „wodza” niemalże jak boga (w czasach współczesnych to samo zjawisko można zaobserwować w Korei Północnej, która również jest krajem totalitarnym). W czasach jego rządów był wzorem męskości. Niemki szukały mężczyzn podobnych do Hitlera, a mężczyźni próbowali się choć trochę do niego upodobnić. 

Jednak jak wyglądało życie kobiet, które stały się jego wybrankami? Autor w swojej książce próbuje nam to przedstawić, posługując się źródłami historycznymi, jednocześnie interpretując je. Ukazane są losy jego matki, Stefani (jego miłości z czasów młodzieńczych), jego pierwszej kochanki, Helene i Elsy (które pomagały Hitlerowi w latach dwudziestych), stosunkach z rodziną Wagnerów, „Mitzi” (jedyna kobieta, która przyznała się się publicznie do kontaktów intymnych z Adolfem Hitlerem), Geli (jego siostrzenicy), Leni Riefenstahl (niemiecka aktorka), jego pośredniczki z Wielką Brytanią, oraz oczywiście najbardziej znanej Ewy Braun, która została żoną Führera. Co niektóre osoby może zdziwić, poruszany jest również wątek skłonności homoseksualnych. 

Moim zdaniem książka jest naprawdę dobrą lekturą i może stanowić dość duże kompendium wiedzy o jednym z największych potworów w historii świata. Co prawda niektórzy zarzucają autorowi zbytnie uogólnienie niektórych faktów, jednak przeciętny Kowalski może zostać nawet przytłoczony ilością wiedzy, która płynie z tej książki. Obowiązkowa pozycja dla każdego pasjonata historii!


Kevin, 16 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, 
a do recenzji otrzymaliśmy ją od Grupy Wydawniczej Publicat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz