tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 16 stycznia 2014

"Żółw przypomniany" - Stephen Briggs, Terry Pratchett - recenzja

Żółw przypomniany - Stephen Briggs, Terry Pratchett„Żółw przypomniany” to przewodnik po Świecie Dysku znanego z książek Terry’ego Pratchetta, uaktualniony aż do „Niucha”. Wyzwanie uporządkowania takiej masy informacji podjął Stephen Briggs.

Postawmy sprawę jasno – to nie jest typowa powieść, przy której czytelnik wczytuje się w dzieje danego bohatera. To kompendium wiedzy, swego rodzaju słownik. Większa część tej dość grubej pozycji właśnie na tym polega – mamy uporządkowane alfabetycznie hasła, powiązane z Światem Dysku, po których następuje dość zwięzłe, lecz treściwe wyjaśnienie. Znajdziemy tutaj znane nam lepiej lub gorzej postacie, miejsca, specjalne przedmioty. Oprócz tego, na początku natrafimy na ładną mapę Ankh-Morpork, a na końcu przeczytamy wywiad z Terrym Pratchettem sprzed dwudziestu lat. Czy zatem warto?

Myślę, że jeżeli ktoś jest fanem Świata Dysku, to owszem. Człowiek przecież często pamięta jakiś szczegół, ale nie dość dokładnie, by wykorzystać go w dyskusji, a nie zawsze ma czas na żmudne przeglądanie czterdziestu pozycji. Wtedy mógłby sięgnąć po „Żółwia ...” i szybko przypomnieć sobie potrzebne informacje, a przy okazji znaleźć tytuł tomu, z którego zostały one zaczerpnięte. I nie tylko – jako źródła wykorzystano także mniej znane opowiadania Terry’ego Pratchetta, których akcja również rozgrywa się w Świecie Dysku.

Stephen Briggs zdecydowanie odwalił kawał dobrej roboty. Naprawdę wielki kawał dobrej roboty. Dlatego choć nie jest to typowa powieść, warto po tę pozycję sięgnąć.Rachel, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz