tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 lutego 2014

"Tarabanie w Barbakanie" - Henryk Jerzy Chmielewski - recenzja

Papcio Chmiel, myślę, że to wszystkim dobrze znany pseudonim Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Ostatnio miałam okazję zapoznać się autobiografią Papcia Chmiela pt. „Tarabanie w Barbakanie”. Książka został wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka w 2013 roku.

Tarabanie w Barbakanie - Henryk Jerzy ChmielewskiHenryk Chmielewski zaczyna swoją historię od samego początku, czyli od wybudowania warszawskiego Barbakanu. Po zburzeniu pierwszego Barbakanu, na jego miejscu, po latach staje rodzinny dom autora. Papcio Chmiel opisuje swoje wspomnienia z dzieciństwa, różne zabawy oraz przygody. Świetnie ukazuje realia przedwojennej Warszawy, dzięki czemu można bez problemu wczuć się w klimat miasta. Problemy szkolne, zabawy podwórkowe czy wspólne życie Polaków i Żydów często wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Nastrój zmienił się jednak gdy rozpoczęła się II wojna światowa. Widać jak autor zmienia swoją postawę i staje do walki w obronie ojczyzny.

Ogólnie książka bardzo mi się podobała. Henryk Chmielewski pisze w sposób bardzo plastyczny i przystępny, który nie jest pozbawionym humoru i lekkości. Niewątpliwym plusem tej książki jest również jej wydanie. Kredowy papier i  kolorowa okładka, która zachęca do zapoznania się treścią utworu. Dzieło dodatkowo zostało wzbogacone licznymi komiksami z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, które stanowią komentarz do opisywanego zagadnienia. Poza tym, autor zamieścił liczne fotografie, swoje i swoich najbliższych, oprócz tego zdjęcia są wzbogacone zabawnymi komentarzami. Dzięki takim zabiegom  „Tarabanie w Barbakanie” staje się jeszcze ciekawsze i bardziej wciągające.

Uważam, że jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów komiksowych przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Autobiografia Henryka Chmielewskiego jest idealną lekturą na mroźne wieczory i zapewniam, że Was nie zawiedzie.


Polecam

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz