tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 25 lutego 2014

"Wybory" - Ruta Sepetys - recenzja

Wybory - Ruta SepetysWybierając ten tytuł, po przeczytaniu opisu z tyłu okładki powiedziałam: „powieści tego typu są najlepsze”. Teraz, kilkaset stron później z czystym sercem mogę to potwierdzić. Wypowiadając te słowa miałam na myśli historie umiejscowione w półświatkach wielkich miast, w slumsach. Tam, gdzie życie toczy się głównie nocą. Dzielnice pełne złodziei, wyrzutków i śmieci plątających się między nogami. Ludzi dorabiających na czarno, kurtyzan naganiających klientów i spacerujących wieczorami po wąskich, ciemnych uliczkach zatłoczonego miasta.

Czego się spodziewałam? 
Na pewno nie tak trudnych wyborów dokonywanych przez główną bohaterkę zaplątaną w sieci kłamstw, wątku kryminalnego z przystojnym mężczyzną w roli głównej i skomplikowanego romansu w tle.
Od dawna nie udało mi się trafić na powieść, która będzie mi tak bliska, że doprowadzi mnie do płaczu, śmiechu i kilkukrotnej akcji zatrzymania serca. Ruta Sepetys w tak niesamowity sposób wykreowała świat, który tak naprawdę jest bardzo blisko nas, chociaż go nie widzimy. Czytając „Wybory” czujesz się jakby, to co opisują litery nie było tylko literacką fikcją. Bohaterowie przypominają ludzi, których każdy z nas zna.

Silna, władcza i niezależna Willie matkuje siedemnastoletniej Josie Moraine, której matka nigdy nie potrafiła ułożyć sobie życia, a teraz wpadła w poważne kłopoty. Nastolatka radzi sobie jak może. Rankami sprząta w domu publicznym kierowanym przez Willie, a przez resztę czasu pracuje w księgarni razem ze swoim przyjacielem Patrickiem. Dziewczyna marzy, by zarobić na kosztowne studia na elitarnej uczelni i by w końcu wyrwać się jak najdalej od Nowego Orleanu, gdzie uwikłana jest w wiele kłamstw, oszustw i tajemnic.Czy jej się to uda?

Wiem, że ta recenzja nie oddała wszystkiego, co znajdziemy w książce. Żadne słowa nie są w stanie opisać arcydzieła Ruty Sepetys. Musicie sami sięgnąć po tę pozycję i dać się jej porwać!


Gorąco polecam!!!
Ananaska, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz