tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 25 marca 2014

"Klara Hokus. Zbyt wiele zaklęć" - Ruth Symes - recenzja

„Zbyt wiele zaklęć” to drugi tom serii o Klarze Hokus, małej czarownicy. Autorką cyklu jest Ruth Symes, brytyjska autorka, która na co dzień oprócz książek dla dzieci, pisze także scenariusze programów telewizyjnych. Zanim rozpoczęła przygodę z pisarstwem pracowała jako nauczycielka, zajmując się głównie dziećmi o specjalnych potrzebach.

Klara Hokus. Zbyt wiele zaklęć - Symes RuthJak zapewne pamiętacie z pierwszej części cyklu, Klara Hokus to dziewczynka, która przeżyła niesamowitą historię. Wychowywana w sierocińcu, nawet nie przypuszczała, że to właśnie jej przydarzy się coś tak dziwnego. Zostaje adoptowana przez tajemniczą Lili, która okazuje się być… czarownicą! Od tej pory mała Klara prowadzi „podwójne życie”- dla szkolnych znajomych wciąż jest tą samą dziewczynką, która nie znosiła różowego i w przeciwieństwie do koleżanek, wcale nie marzyła o przyszłości księżniczki. Jednak dla mieszkańców Magicznego Zaułka to początkująca czarownica, a od niedawna… uczestniczka Konkursu Rzucania Czarów!

Klara zmaga się nie tylko z problemami związanymi z turniejem, ale także z codziennymi, małymi sprawami jak trudności w szkole. Bardzo nie chce zawieść swojej przybranej mamy, więc stara się jak może nauczyć się trudnej algebry. Nagle w szkole pojawia się nowa nauczycielka, panna Staśko.

Co stało się z panią Szwymer? 
Czy to przypadkiem nie sprawka nie do końca ujarzmionych magicznych mocy Klary? 
Dlaczego najlepszy przyjaciel dziewczynki, Sam, nie do końca ufa nowej wychowawczyni? 
Czy wygrana w turnieju może mieć wpływ na relacje Lili i Klary?Moim zdaniem, „Zbyt wiele magii” to książka idealna dla najmłodszych dzieciaków, które same powoli zaczynają przygodę z czytaniem. Historia małej Klary jest wciągająca oraz zrozumiała dla każdego szkraba. W książce autorka opisuje problemy, które mogą spotkać każdego - niepowodzenia w szkole, stres związany z udziałem w konkursie, próba odnowienia relacji ze starymi znajomymi, czy też różnice zdań pomiędzy przyjaciółmi, jednak pokazuje też, że z każdych kłopotów można jakoś wybrnąć, przez co na pewno podniesie na duchu małego czytelnika. Sądzę, że to idealna książka do rodzinnego, wieczornego czytania.

Ania, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Hachette. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz