tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 marca 2014

“Pamiętnik Natolatki 8 - Julia” - Beata Andrzejczuk - recenzja

Pamiętnik nastolatki 8. Julia wyd. Dom Wydawniczy Rafael

Na początku tygodnia przyszłam do biblioteki, a na recenzenckiej półce zobaczyłam właśnie tę pozycję. Musiałam ją przeczytać, ponieważ byłam bardzo ciekawa losów jednej z moich ulubionych bohaterek - Natalii.  

Beata Andrzejczuk jest polską pisarką oraz laureatką wielu nagród literackich.: “Sosnowieckie Pióro”, “O Rubinową Hortensję”, “Polaków pamiętnikarski portret własny”, “Młodzież o sobie i o Polsce”.


Julka. Tym razem pamiętnik jest prowadzony przez młodszą kuzynkę Natalii. Nastolatka, jak to nastolatka, ma swoje dobre i złe dni. W pierwszych dniach szkoły Julii udaje się poznać chłopaka - Filipa, który bardzo podoba się dziewczynie, choć po pierwszych minutach znajomości zraża do siebie Julkę. Szybko udaje mu się naprawić karygodne zachowanie i zostają po kilku dniach oficjalnie parą, ale przecież nie wszystko musi być takie wspaniałe i kolorowe. 

Związek zakochanych zaczyna się psuć. Filip chce, aby ograniczyli kontakt, ponieważ chłopak chce korzystać z życia, a nie całymi dniami siedzieć z dziewczyną. Na domiar złego, Julka ma problemy ze wzrokiem, zamazuje się jej obraz. Za namową Natki i Maksyma udaje się na leczenie do Centrum Zdrowia Dziecka. W efekcie ma mieć poważną operację, przez co musi obciąć włosy, a na dodatek do końca życia będzie musiała brać leki, przez co nigdy nie schudnie. Spędza tam dużo czasu, przyjaciółki i koledzy godzinami rozmawiają z nią na skype, facebook’u czy też piszą sms’y, natomiast od Filipa nie dostaje żadnych oznak życia. Na forum internetowym o książkach  poznaje Eliasza. Zaprzyjaźnia się z nim, spędzają dużo czasu na rozmowach za pomocą komunikatorów. Chłopak chce się spotkać z Julką w "realu", przez co dziewczyna musi cały czas kłamać.

Jak potoczą się losy bohaterki?
Którego chłopaka wybierze - Filipa czy Eliasza?

Książka mi się podobała, choć nie tak bardzo jak ostanie dwie części. Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś zupełnie nowego. A tutaj takie wielkie zaskoczenie! Zauważyłam, że kilka wątków powtórzyło się. Życie Julki jest bardzo podobne do życia Natki w gimnazjum. Jacek to Filip, a Maksym to Eliasz. Dwie miłości w jednym czasie, to już chyba było. Lecz mimo wszystko autorka stworzyła kolejną postać, którą pokochają miliony czytelniczek. 

Jak w pozostałych częściach, tutaj również nie zabrakło rozmów na facebook’u, wpisów znajomych Julii na portalach społecznościowych, co wpłynęło na lepszy odbiór książki.

Książkę chcę polecić głównie dziewczynom - uczennicom szkół podstawowych i gimnazjów. 


Klaudii, 15 latKsiążka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rafael.

2 komentarze:

  1. Gdy byłam młodsza o dobrych kilka lat, to zaczytywałam się w "Pamiętnikach nastolatki". :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a może jednak w tym wieku, w którym jesteś przypadną Ci do gustu, przeżyjesz jeszcze raz czas gimnazjum :)

      Usuń