tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 17 marca 2014

"Tak wygląda szczęście" - Jennifer E. Smith - recenzja

Tak wygląda szczęście - Jennifer E. Smith
Rodzice i nauczyciele od małego mówili nam, by uważać w sieci. By nie odpowiadać na e-maile niewiadomego pochodzenia i nie podawać o sobie prawdziwych danych. Ale może powinno odpowiadać się na wiadomości, które przysyła los?


Ellie O’Neill to zwykła siedemnastoletnia dziewczyna z małego miasteczka w stanie Maine. Wychowuje ją tylko matka, a o ojcu wie niewiele. Uważa, że czerwiec to najgorszy miesiąc w ciągu całego roku, bo wtedy do jej ukochanego miasteczka przyjeżdżają tłumy turystów, przez co czuje się nieswojo.

Ellie ma jednak pewne urozmaicenie w swoim życiu. Od kilku miesięcy koresponduje z tajemniczym GDL824@yahoo.com. Zaczęło się od niewinnego maila, na którego odpowiedziała. Od tego momentu z niecierpliwością wyczekuje na kolejne wiadomości. Razem z tajemniczym nieznajomym dzieli się szczegółami swojego życia: opowiada o mamie, o przyjaciołach. Dzieli się nawet  tym, że nienawidzi swoich piegów i palców u stóp. Oprócz tego rozmawia z nim o swoich nadziejach i lękach.

Po drugiej stronie komputera siedzi natomiast sławny Graham Larkin – nastolatek, który robi karierę, grając czarodzieja w pewnej trylogii. Rozmowę z tajemniczą EONeill22@hotmail.com traktuje jako odskocznię od życia pełnego błysków fleszy, życia za którym nie bardzo przepada. Maila do niej wysłał przez zupełny przypadek, a może to los kazał mu pomylić adres?

W pewnym momencie spotykają się w realu. Czy dwójka tak różnych ludzi znajdzie język poza klawiaturą? Czy pokonają wszystkie przeciwności jakie postawi im na drodze los?

To wszystko może brzmieć jak kolejna nudna opowieść o wielkiej miłości zwykłej dziewczyny i wielkiego gwiazdora. I owszem jest to historia o ich uczuciu, ale z całą pewnością nie jest ona nudna. W tej powieści jest mnóstwo śmiechu i wzruszeń. Naprawdę Tak wygląda szczęście to urocza książka o letniej miłości z milionem komplikacji. Czytając przygody Ellie i Grahama sami pragniemy znaleźć się w tym miasteczku i oglądać wschody słońca.

Życie Grahama nie zostało ukazane jako szczęśliwy żywot bogatego nastolatka. Chłopak tęskni za rodzicami, którzy niezbyt rozumieją jego karierę.
Denerwują go ciągłe ,,ustawianki’’: z którą dziewczyną ma się spotykać i co ma mówić. Gwiazdor na zewnątrz tego nie pokazuje, ale jest bardzo samotny, choć zawsze otacza go tłum ludzi. Zamyka się w sobie, a jego jedynym przyjacielem jest udomowiona świnka – Wilbur. Tak samo kontakt z Ellie, nie należy do najprostszych. Dziewczyna ma sporo tajemnic i boi się mu zaufać. On jednak nie zważa na jej początkowe negatywne nastawienie i walczy o nią. To naprawdę bardzo męskie zachowanie. Pokazać, że zależy. Postać Grahama wzbudziła we mnie bardzo pozytywne uczucia. Pokazuje on, że nawet taki celebryta jest człowiekiem, ma uczucia oraz życie prywatne.

Książka jest naprawdę godna polecenia, więc zachęcam do jej przeczytania i ujrzenia w niej nie tylko historii Ellie i Grahama, ale i drugiej historii – samotnego człowieka w tłumie ludzi.

Jennifer E. Smith napisała kilka powieści dla młodzieży, m.in. Serce w chmurach i The Geography of You and Me, które przetłumaczone zostały na dwadzieścia dziewięć języków. Uzyskała tytuł magistra kreatywnego pisania na szkockim uniwersytecie St. Andrews. Obecnie pracuje w Nowym Jorku jako redaktorka.


Nikki, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz