tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 17 marca 2014

"Wyznania Norah" - Norah Shariff - recenzja

Wyznania Norah - Norah ShariffNorah Shariff pochodzi z Algierii. Była wychowywana w kulturze zdominowanej przez islam, co wywarło bardzo duży wpływ na jej życie. Napisanie książki miało być dla niej jakby rozliczeniem z przeszłością i możliwością zabliźnienia ran. Wcześniej swoje myśli oraz ból przelała na papier jej matka. Teraz przyszła kolej na córkę.

Kobieta prowadzi swoją opowieść od czasów wczesnej młodości aż do prób zaaklimatyzowania się w nowych realiach, już po uwolnieniu się od swoich koszmarów. Dużo uwagi poświęca swojemu ojcu, który był głównym źródłem problemów jej własnych i bliskich jej osób. W swojej opowieści przechodzi od punktu widzenia dziecka po spojrzenie młodej, świadomej kobiety. W ten sposób zaznacza, że zawsze wiedziała iż dzieje jej się krzywda oraz, że nie przeszło to bez echa dla jej dalszego życia.

Książka bardzo dokładnie zarysowuje miejsce kobiety w hierarchii muzułmańskiej kultury oraz pokazuje jak często jest tam traktowana. Jak cały jej los zależy od woli mężczyzny. Jednak daje też nadzieję, że nie musi tak być. Norah swoją historią udowodniła, że należy walczyć o swoje szczęście, a nie potulnie poddawać się losowi. Nasze życie zależy od nas i nie możemy pozwolić, aby inni nam je niszczyli. Ukazuje tutaj również, jak bardzo potrzebujemy drugiego człowieka, jego pomocy i wsparcia. Autorka nie raz przekonała się, że jedno słowo lub gest może dać siłę do walki. Miała w swoim życiu momenty, gdy pomoc okazywała się niezbędna i pozwalała przetrwać. Pomimo tego, że sprzeciw był trudny i dla wielu uważany wręcz za niemożliwy, ona tego dokonała i to samo poleca innym.

Przez pierwszoosobową narrację historia jest bardzo osobista. Daje to czytelnikowi możliwość głębszego wejścia w uczucia i przeżycia Norah. Skłania do refleksji, a osobom dotkniętym tymi samymi problemami uświadamia, że nie są same. Siła i odwaga bohaterki przechodzi również na nas, a jest nam to potrzebne w pokonywaniu nawet małych trudności.

Autorka obnażyła się przed światem, aby dać upust swym emocjom. Poza tym chciała pomóc kobietom jej podobnym, które nie mogą wyrwać się z niesprawiedliwości rodzimej kultury. Chciała dać im siłę do walki. Po latach strachu i milczenia przyszedł czas wyzwolenia. Przy okazji dodaje otuchy wszystkim czytelnikom, zapewniając godziny miłej acz pobudzającej do refleksji lektury. Bardzo polecam tę książkę!


Loremi, 17 lat 


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz