tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 6 marca 2014

"Taka jak ty" - Maureen Lindley - recenzja

7 grudnia 1941. Hawaje, Pearl Harbor. O godzinie 7:00, wszystko było normalnie. Jeszcze. Pewien młody oficer, jak zwykle rozpoczynał swój dzień. Z tym, że właśnie 7 grudnia zamierzał porozmawiać ze śliczną pielęgniarką, pracującą w szpitalu. Już od dawna chciał to zrobić. Zanim jednak, zebrał się na odwagę, i z nią pogadał, musiał załatwić parę spraw w porcie. Tak więc o godzinie 7:30 pośpieszył do centrum bazy. Pięć minut później witał się z kolegami, w głębi duszy omawiając szczegóły spotkania z pielęgniarką.

Komandor porucznik lotnictwa Mitsuo Fushida, nadał rozkaz przygotowania się do ataku o 7:40. O 7:49 Japończycy usłyszeli rozkaz wzywający do właściwego ataku. Brzmiał on ,,To! To! To!’’. Hasło Tora! Tora! Tora!, oznaczało, że wróg został całkowicie zaskoczony. Nadano je o 7:53.

W ciągu zaledwie jednego dnia zginęło 2335 żołnierzy i marynarzy oraz 68 cywilów.

Satomi Baker to pół Amerykanka, pół Japonka, co wydaje się dość niefortunnym połączeniem jak na te czasy. Jednak wraz z mamą Tamurą i ojcem Aaronem wiedzie dość spokojne, nastoletnie  życie w Angelinie, na wybrzeżu Kalifornii. Gdy jej tata wyjeżdża, by walczyć za Amerykę, nie martwi się zbytnio. Cieszy się wolnością  i wierzy, że Aaronowi nic się nie stanie. Jednak głowa rodziny Bakerów ginie w Pearl Harbor. 7 grudnia 1941 roku zmienia się wszystko. Cienka granica pomiędzy słowem ,,Japończyk”, a ,,wróg’’ zostaje zatarta.

Tamura jako Japonka, i Satomi jako osoba mająca w sobie również japońską krew, zostają wysłane do obozu, do Manzanaru. Tam muszą mieszkać wraz z innymi internowanymi  w prymitywnych warunkach, gdzie łatwo szerzą się różne epidemie. Satomi jest ciężko. Jako nie do końca Japonka, nie jest akceptowana przez współmieszkańców Manzanaru. Ale nie jest też Amerykanką, wobec czego i Ameryka nie może zapewnić jej schronienia. Pozostaje również ewenementem wśród ogółu. Jest bowiem owocem miłości Japonki i Amerykanina, co pozostaje w tamtych czasach niezwykłe.

,,Taka jak ty’’ to opowieść o życiu Satomi Baker, jej życiu przed, w czasie i po internowaniu.  
Autorką tej powieści jest Maureen Lindley. Urodzona w Berkshire projektantka mody, fotograf oraz antykwariusz. W 2008 roku bestsellerem stała się jej książka pt. ,,Klejnot Wschodu. Pamiętnik’’.

,,Taka jak ty’’ to bardzo wzruszająca powieść, ukazująca to, co stało się w Pearl Harbor z nieco innej perspektywy. Muszę przyznać, iż nigdy nie patrzyłam tak na to wydarzenie. Nie zdawałam sobie sprawy, że mogło to być tragedią nie tylko dla Amerykanów, ale i Japończyków zamieszkujących Stany Zjednoczone. Dla tych drugich oznaczało to bowiem wysiedlenie i nienawiść ze strony kraju, który tak pokochali.

Według mnie, to naprawdę bardzo przejmująca, szczera opowieść. Chwilami niezupełnie zdawałam sobie sprawę, że narratorką nie jest Satomi, tylko Lindley. Gorąco polecam tę książkę, wszystkim tym, którzy chcą nieco inaczej spojrzeć na atak na Pearl Harbor i na to, co stało się po nim.

Katia, 13 lat


*Historia opisana na początku jest fikcyjna.


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz