tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 30 kwietnia 2014

"Księżyce Jowisza" - Alice Munro - recenzja

Alice Ann Munro to kanadyjska, wybitna pisarka, której talent docenili nie tylko rodacy, ale również Szwedzi, przyznając jej w 2013 roku literacką Nagrodę Nobla. Wtedy zrobiło się o niej naprawdę głośno, także poza granicami ojczystego kraju. W Polsce ,,kanadyjski Czechow’’, nie jest jeszcze tak szeroko znany. ,,Księżyce Jowisza’’ to polska premiera książki, napisanej   …  w 1982. Pisarka urodziła się w Ontario, tam też najczęściej osadzona jest akcja.

Księżyce Jowisza - Alice MunroMunro pisze o zwykłych ludziach. Zwykłym życiu. Sama mówi, że to nieprawda. ,,Każdy z nas jest wyjątkowy’’. Może to i prawda, ale tylko Alice Munro potrafi pisać o tym w sposób ciekawy, intrygujący, niemal hipnotyzujący. Opisuje ludzkie emocje tak trafnie i bystrze, nie pozwala się nudzić ani przez sekundę. Czytelnik jest w stanie przeżywać, to co bohaterowie. Ich najskrytsze emocje, myśli, uczucia. Obnażone przed czytającym. To niesamowite. 

Czytelnik poznaje panią Cross, panią Kidd, Evę, Ruth czy Judith. Każde opowiadanie jest jak opis jakiegoś dnia, czasem kilku, jeszcze kiedy indziej dzieje się w przeciągu kilku czy kilkunastu lat. Każde z nich łączy niezwykła ekspresja. Niektóre kończą się zupełnie niespodziewanie, jakby autorka zostawiła jakąś niewypowiedzianą myśl. Tak było np. w przypadku opowiadania ,,Pani Cross i pani Kidd’’. Byłam zaskoczona, że po prostu pragnę dowiedzieć się o tych dwóch staruszkach coś więcej, jeszcze lepiej je zrozumieć. To niezwykłe. Pierwszą moją myślą, po przeczytaniu tej książki, było: jak bardzo chciałabym umieć tak  pisać...

Serdecznie polecam ten zbiór opowiadań wszystkim tym, którzy pragnęliby poznać jedną z najwcześniejszych książek laureatki literackiej Nagrody Nobla. Jestem ciekawa, jakie wrażenie wywrą na czytelnikach te utwory. Myślę jednak, że nikt kto sięgnie po tę pozycję nie będzie zawiedziony.


Katia, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz