tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 8 maja 2014

„Dwie Marysie” - Ewa Nowak – recenzja

Dwie Marysie - Ewa NowakKiedy moja siostra czytała tę książkę, zaśmiewała się do łez, powtarzając co chwila „skąd ja to znam?” Przyznam, że i mnie pewne sceny wydawały się dziwnie bliskie... Marysia Gwidosz, znana już z powieści „Wszystko tylko nie mięta”, ma 17 lat i masę problemów, głównie tych ze sobą. Wkroczyła w okres dojrzewania i jest po prostu nie do zniesienia. Cały czas ma wrażenie, że znajdują się w niej tytułowe „dwie  Marysie” - jedna jest miła, uczynna i uśmiechnięta; druga zaś to istna jędza – krzykliwa, płaczliwa i wredna dla całego otoczenia. Dokonuje się w niej jakaś przemiana w momencie gdy poznaje Lwa Hensela, bohatera „Niewzruszenia”. W jakich okolicznościach go spotyka i w jakim kierunku potoczy się ich relacja musicie już dowiedzieć się sami. Mogę tylko zdradzić na zachętę, że ich znajomość będzie bardzo burzliwa...

Przeczytania tej powieści wprost nie mogłam się doczekać – w końcu to już piętnasty tom „Miętowej” serii autorstwa Ewy Nowak, jednej z najpopularniejszych pisarek dla młodzieży. Na szczęście i tym razem książka napisana przez tę autorkę wcale mnie nie zawiodła. Napisana jest „lekkim piórem” - wartko poprowadzone dialogi i zwięzłe opisy sprawiają, że książkę można przeczytać dosłownie jednym tchem. 

Ewa Nowak jest nie tylko pisarką i publicystką, ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej, pracowała jako nauczycielka i pedagog-terapeuta, prowadziła też kąciki porad w prasie młodzieżowej i w jej książkach widać to właśnie doświadczenie. Problemy poruszane przez nią nie są wcale wydumane na potrzeby powieści, lecz spotykane wokół nas. W postaciach przez nią stworzonych często widzimy odbicia naszych znajomych, albo i nas samych i to też jest wielka wartość tych historii.

Tak więc serdecznie polecam tę książkę wszystkim fanom „Miętowej” serii a także innych dobrych powieści młodzieżowych, ponieważ i „Dwie Marysie” na pewno bardzo wam się spodobają!


Madame Noire, 13 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz