tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 30 kwietnia 2014

"Przyzwoitka" - Laura Moriarty - recenzja

Laura Moriarty mieszka w stanie Kansas, gdzie pracuje jako wykładowca twórczego pisania. Jest autorką kilku książek, ale „Przyzwoitka” okazała się najlepszą, co potwierdza fakt, że w 2013 roku była amerykańskim bestsellerem.

Przyzwoitka
Główną bohaterką powieści „Przyzwoitka” jest Cora Carlisle. Poznajemy trzydziestosześcioletnią kobietę, dobrze sytuowaną u boku prawnika mieszkającego w  Amerykańskim Kansas, która postanawia odbyć podróż do Nowego Yorku jako przyzwoitka. Ma sprawować opiekę nad piętnastoletnią Louise Brooks – śliczną, utalentowaną tancerką, o trudnym, buntowniczym charakterze. Cora chce w metropolii rozwiązać własne sprawy z przeszłości. Bohaterki od początku nie mogą się porozumieć – jest to bowiem zderzenie tradycyjnego, osadzonego w twardych ramach konwenansów świata Cory z buntem i chęcią wprowadzania nowości, wolności i zabawy reprezentowanymi przez Louise. Jednak dla każdej z nich wyjazd okaże się przełomowym momentem życia, mimo diametralnie różnych powodów.

Laura Moriarty osadziła swoją powieść w Ameryce lat 20-tych XX wieku. W ten sposób możemy poznać sposób myślenia, wzorce zachowań, mentalność i problemy codzienności ówczesnych ludzi. Louise Brooks to postać historyczna, która rzeczywiście w 1922 roku odbyła podróż do Nowego Yorku. Autorka zadała sobie bardzo dużo trudu w dotarciu do prawdziwych opisów życia zarówno gwiazdy kina jak i codzienności tego okresu. Ale pozwala to czytelnikowi w pełni zrozumieć niektóre zachowania bohaterów i przenieść się w czasie do minionej epoki.

„Przyzwoitka” to powieść wielowątkowa. Rzeczywistość historyczna - w której dostrzeżemy całkiem inne jak i dziwnie znajome problemy; wojna, adopcja, niespełniona miłość, chęć sławy, konflikt pokoleniowy, aspekty macierzyństwa, problemy społeczne związane z rasizmem – stanie się dla was bliska. Dlatego też polecam książkę szczególnie czytelniczkom. Ta licząca 410 stron powieść, z pewnością dostarczy wam niezapomnianych wrażeń, wzruszeń i skłoni do refleksji. Oczaruje od pierwszych rozdziałów i długo nie pozwoli o sobie zapomnieć, poprzez interesującą akcję, barwnych bohaterów, świetnie dobrany język (ani potoczny, ani niepotrzebnie skomplikowany – ukłony w stronę tłumacza). Świetna, powalająca, godna polecenia.

Przeczytajcie koniecznie!

Tania, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz