tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 14 maja 2014

„Trzecia Wojna Światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina” - Jonathan Walker - recenzja

Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk StalinaJonathan Walker to brytyjski historyk, którego polscy czytelnicy poznali za sprawą książki ‘Polska osamotniona’. W tym roku, wydawnictwo Znak prezentuje kolejną pozycję pt. „Trzecia Wojna Światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina

Jak wskazuje druga część tytułu, książka dotyczy mało znanego planu, który na rozkaz Churchilla, opracowali członkowie Połączonego Sztabu Planowania w 1945 r. Operacja nosiła  kryptonim „Unthinkable” i zakładała przede wszystkim uwolnienie Europy Wschodniej spod okupacji rosyjskiej.
Atak planowany był na 1 lipca 1945 roku, i zakładał ofensywę sił brytyjskich, amerykańskich i polskich wspieranych nawet przez żołnierzy niemieckich.  Ostatecznie jednak plan nie zostaje wcielony w życie.


Jonathan Walker posiłkując się wieloma, niejednokrotnie archiwalnymi źródłami, opisuje założenia i warianty planu „Unthinkable” a także okoliczności jego powstawania. Autor zbiera w książce cytaty i opisy powojennych zdarzeń jak np.  konferencja w Jałcie. Przedstawia ciekawe portrety ludzi, a zwłaszcza Stalina, Churchilla i prezydentów USA. Przy okazji dywagacji na temat planu „Unthinkable” pokazuje inną perspektywę czasów powojennych.


„Trzecia Wojna Światowa…” to bardzo ciekawa książka, napisana łatwym językiem. Nie jest to może pozycja obowiązkowa dla poszerzania wiedzy historycznej, ale jest to wciągająca opowieść, rzucającą inne światło na kilka spraw.


Ciri, 16 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz