tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 12 czerwca 2014

"Pola Negri: własnymi słowami" - Mariusz Kotowski - recenzja

Własnymi słowami - Pola Negri"Pola Negri własnymi słowami" to zbiór autobiograficznych artykułów, esejów i opowiadań, opracowanych przez Mariusza Kotowskiego.

Pola Negri była bardzo znaną w swoich czasach i cenioną hollywoodzką gwiazdą. Apolonia Chałupiec urodziła się w Polsce, początkowo żyła w ubóstwie, ale jej genialny talent sceniczny szybko doprowadził ją na europejskie ekrany, a potem pomógł podbić Amerykę.

Książka stanowi opis niezwykłej i burzliwej kariery. Wydawać by się mogło, że życie polskiej dziewczyny w tamtych czasach powinno być raczej nudne i spokojne, ale jest zupełnie inaczej. Dzieło podzielone jest na dwie części. W pierwszej Negri opisuje bardzo dokładnie swoją dziecięcą fascynację kinem, początki pracy aktorskiej oraz jej rozkwit. Opowiada też o swoich licznych miłościach. Druga część to teoretyczne rozważania na temat kina, filmu oraz kilka opowiadań, które można uznać za scenariusze filmowe.

Książka bardzo mi się podobała. W środku zamieszczone są oryginalne fotografie, które dodatkowo urealniają opisane wydarzenia. Pola Negri była osobą nie pozbawioną poczucia humoru, wiele historii ubawiło mnie do łez, nie zabrakło jednak również bardzo pięknych i wzruszających epizodów z życia aktorki.

Dzieło polecam wszystkim, którzy interesują się historią kina i filmu, a dla osób zamierzających w przyszłości trwale związać się z teatrem lub kinem jest to wręcz obowiązkowa lektura.

Tutaj możecie przeczytać fragment na temat zaręczyn z Chaplinem :)

                  
     Cavallo, lat 15


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz