tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 16 września 2014

"Okruchy raju" - Tanya Valko - recenzja

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka autorstwa Tanyi Valko, pt. „Okruchy raju”. Autorka ma na swoim koncie takie utwory jak: „Libia od kuchni”, „Dość odchudzania - czas na dietę” czy „Sahara - ocean ciszy”. Powieściowym debiutem Tanyi Valko było wydanie książki, pt. „Arabska żona”. Utwór stał się bestsellerem i zapoczątkował Arabską sagę. „Okruchy raju” są początkiem następnego cyklu powieści o tytule Azjatycka saga.

Książka stanowi zbiór wspomnień głównych bohaterów. Historia zaczyna się od okresu komunistycznego w Dżakarcie (Indonezja), gdzie wówczas, pięcioletnia Meila musiała uciekać razem ze swoją matką przed prześladowaniami. Kobiety osiedliły się początkowo u rodziny ojca Meili, jednak niedługo zostały odnalezione przez swoich wrogów. Matka z córką ponownie uciekły do rodzinnej wioski kobiety. Meila spędziła tam dzieciństwo, jednak z czasem została wypędzona z osady.

Druga historia opowiada o losach Marysi. Kobieta przebywając w Azji i chce odnaleźć, na własną rękę, swoją córkę, która została porwana z pokoju hotelowego. Marysia zaczyna żyć i pracować razem z Azjatami oraz poznawać ich zwyczaje, nie jako turystka lecz jedna z nich.

Dokąd uda się Meila?
Jak potoczą się jej dalsze losy?
Czy Marysi uda się odnaleźć córkę?

„Okruchy raju” autorstwa Tanyi Valko to dobra i lekka książka na jesienne wieczory. Utwór został napisany prostym językiem przez co czyta się go bardzo szybko. Autorka w książce ukazała życie mieszkańców Indonezji, ich codzienną pracę, zwyczaje i kulturę. Utwór pokazuje Azję taką jaka jest, razem ze slumsami, ogromną i wszechobecną biedą czy różnicami jakie występuję między bogatymi i biednymi ludźmi.

Utwór Tanyi Valko pt. „Okruchy raju” polecam wszystkim, którzy znają już twórczość tej autorki oraz osobom które chcą zapoznać się z losami bohaterów oraz dowiedzieć czegoś więcej o kulturze i zwyczajach panujących w Azji.
Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz