tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 17 września 2014

"Tonąca dziewczyna" - Caitlin R. Kiernan - recenzja

Caitlin R. Kiernan to urodzona w Irlandii autorka wielokrotnie nagradzanych książek głównie science fiction i fantasy.  Za swoją  powieść "Tonąca dziewczyna" w 2012 roku otrzymała Nagrodę Jamesa Tiptree, Jr.

Tonąca dziewczyna - Caitlín R. Kiernan"Tonąca dziewczyna" opowiada historię Indii Morgan Phelps - w skrócie Imp - która tak jak jej babcia i matka cierpi na schizofrenię paranoidalną. Pomimo obsesji na punkcie topielców łapiących ludzi za nogi, Imp stara się wieść normalne życie, dzieląc czas pomiędzy swoje pasje i swoją sympatię. 

India nie ufa już swojemu rozumowi, gubi się w sieci własnych wspomnień i tych, które nigdy nie miały miejsca. Nie che aby szaleństwo porwało ją w swe szpony na zawsze i dlatego z uporem docieka prawdy o tajemniczej Evie Canning - pojawiającej się znikąd nagiej syrenie z głębi lasu lub może dzikiej wilczej dziewczynie o oczach koloru toffi.

Wszystkie postacie kobiety prześladują zbłąkany umysł Imp, w każdej chwili, w dzień lub w nocy, nasyłają straszliwe sny i nie dają znaleźć ukojenia.

Czy dziewczyna odkryje prawdę na temat Evy?
Czy zdoła zmierzyć się ze swoimi lękami i wygrać z chorobą?
Czym skończy się ta niezwykła "opowieść o duchach"?

"Tonąca dziewczyna" pomimo oryginalnego i zręcznie poprowadzonego wątku głównego nie przypadła mi do gustu. Ciężkości dodają jej męczące przemyślenia głównej bohaterki i skłonność do rozwijania tego samego wątku kilka razy, zawsze inaczej, zmieniając miejsca, czas a nawet postacie. Zapewne taki był zamysł autorki, pasujący do konwencji zagubionej we własnych wspomnieniach schizofreniczki, lecz sprawia on, że książka przytłacza i dezorientuje czytelnika. Miałam wrażenie, że popadam w obłęd razem z Imp, gdy po pewnym czasie przewracając kartki "jej pamiętnika" nie wiedziałam o czym czytam.
Trzeba przyznać, że autorka idealnie utrzymywała aurę tajemniczości i konsekwentnie podkreślała chorobę bohaterki, za co należy jej się uznanie.

Do mnie książka jednak nie trafiła i nie sięgnęłabym po nią po raz drugi. A Ty co o niej myślisz? Zgadzasz się z moimi odczuciami czy wprost przeciwnie?


                                                                                                          Nika, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz