tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 30 października 2014

"Tamte cudowne lata" - Marian Izaguirre - recenzja

Okładka książki Tamte cudowne lata
Rok 1951. Hiszpania. 15 lat minęło od wyniszczającej wojny domowej, która odebrała Loli wszystko, co posiadała. Dom, marzenia o dalekich podróżach, wizje lepszego życia z ukochanym i nadzieję. Teraz pozostał jej jedynie mały antykwariat, ukryty w jednej ze starych madryckich dzielnic, i sprzedawanie przypadkowym klientom romansów oraz zapomnianych klasyków. Dawne, wspaniałe lata beztroskich dyskusjom w kawiarniach, czytania książek i leniwym sjestom przeminęły.

Pewnego dnia do skromnej księgarni Loli wchodzi Alice i dodaje jej życiu sensu. Kobietę zaintrygowała wyłożona na wystawie książka - ,,Dziewczyna o włosach jak len” – autobiografia młodej dziewczyny - Rose, która podaje się za córkę pewnego angielskiego księcia. We dwie zaczynają ją wspólnie czytać i zabierają nas do Anglii początków XX wieku.

Jak zakończy się historia Rose? 
Jaki sekret skrywa Alice?
Tak z grubsza można opisać fabułę książki Marian Izaguirre ,,Tamte cudowne lata”. Jak sam tytuł wskazuje, będzie to historia, w której bohaterowie z nostalgią wspominają dawne, lepsze dni. Jak jednak to wpłynie na ich teraźniejsze postrzeganie świata? No cóż, tego nie zdradzę.

Przyznam szczerze, że książkę czyta się szybko. Nie przynudza i coś się dzieje. Narracja jednakże ma jedną, małą wadę, która bardzo utrudniła mi czytanie. Abyśmy lepiej mogli poznać bohaterki, co rozdział opowiada inna z nich : raz jest to narracja pierwszoosobowa Alice, a innym razem trzecioosobowa Loli. Obie w czasie teraźniejszym. Pojawia się także kolejny rodzaj narracji – jest to dziennik (wspomnienia) Rose w czasie przeszłym. To wszystko zebrane w całości spowodowało, że czasami łapałam się na tym, że czytam opis, ale nie wiem czyj – Alice czy Rose?

Mimo tej jednej wady powieść jest jak najbardziej do przeczytania. Myślę, że warto po nią sięgnąć – choćby dlatego, że cała fabuła opiera się na książkach. A książki to to, co my, recenzenci lubimy najbardziej :)

Ethne, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

1 komentarz: