tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 6 marca 2015

"Monument 14 - Wściekły wiatr" - Emmy Laybourne - recenzja


Okładka książki Monument 14. Wściekły wiatr"Monument 14 - Wściekły wiatr" jest zaskakującym zakończeniem trylogii napisanej przez Emmy Laybourne.

Przyjaciele cudem wydostali się z zagrożonej strefy, która kilka minut później została zniszczona. Nie udało się to jednak piętnastoletniej Josie - ukochanej Nika. Nastolatkowie trafiają do obozu dla uchodźców, gdzie przeglądając codzienną gazetę odkrywają, że Josie żyje! 

Niestety skierowano ją do innego obozu, gdzie przetrzymywana jest w strasznych warunkach - głodzona, bez opieki medycznej, w towarzystwie szaleńców. Niko ma zamiar ją uratować. Dołączają do niego Jake, Dean i Astrid, na której wojsko chce przeprowadzić niebezpieczne badania. Mimo, że najgorsze już minęło, na świecie wcale nie jest bezpiecznie... Teraz zagrożeniem przestały już być chemikalia oraz niepohamowane żywioły, stali się nim ludzie.
    
Ta część serii bardzo różni się od pozostałych. Mimo to, a może właśnie dlatego, uważam, że zasługuje na miano najlepszej z całej trylogii. Porusza najważniejsze problemy i w wielu momentach chwyta za serce. Akcja trzyma w dużym napięciu, które o ile na początku powieści jest w miarę umiarkowane, to pod koniec przyprawia o zawał serca i sprawia, że czytelnik z wypiekami na twarzy przerzuca strony. Duży plus również za okładkę - zakapturzony chłopak (Niko?) wczepiający się palcami w ogrodzenie... Zdecydowanie przyciąga wzrok i intryguje, a to bardzo ważne, bo chociaż mówi się: "nie oceniaj książki po okładce", to i tak wiadomo, że to okładka w sporej mierze decyduje o zakupie czy wypożyczeniu jakiegoś dzieła.
   
Bardzo zachęcam do przeczytania tej powieści, bo nawet jeśli nie czytało się poprzednich części, nie przeszkadza to w lekturze książki. "Monument 14 - Wściekły wiatr" łączy w sobie intrygującą fabułę, złożonych bohaterów, szybką akcję i ciekawe dialogi. Czego można chcieć więcej?


                               Cavallo, lat 15

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz