tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 9 marca 2015

"Obietnica Łucji" - Dorota Gąsiorowska - recenzja

Obietnica Łucji
Łucja - kobieta przed czterdziestką, rozwódka, mieszkająca w wielkim mieście - postanawia uciec od tego wszystkiego. Ogłoszenie o poszukiwanej nauczycielce w Różanym Gaju wydaje jej się idealnym pomysłem. Ma nadzieję, że uda jej się zapomnieć tam o chorej psychicznie matce i o tym, że nigdy nie będzie miała dziecka. 

Już w pierwszych dniach swojej nowej pracy uwagę nauczycielki przyciąga Ania. Wyraźnie odróżnia się ona od swoich rówieśników. Jest chuda i zamknięta w sobie. Wkrótce Łucja poznaje jej chorą na białaczkę matkę - Ewę. Kobiety bardzo się zaprzyjaźniają, a Ania zaczyna traktować nauczycielkę jak członka rodziny. Ewa wkrótce prosi kobietę, aby ta, po jej śmierci odnalazła ojca dziewczynki. Łucji, dziwnym zbiegiem okoliczności, udaje się tego dokonać, jednak okazuje się, że wszystko co najtrudniejsze jest dopiero przed nią...

Książka jest typową literaturą kobiecą. Mężczyźni w tej powieści schodzą na drug plan wyparci przez fascynujące portrety zwykłych kobiet. Szybko się ją czyta, wciąga. Bardzo dużo miejsca autorka poświęca emocjom, a wszystko jest bardzo naturalne. Postacie są bardzo autentyczne, jednak wydaje mi się, że nieco zbyt szablonowe. Za wadę uważam też to, że autorka mało skupia się na atmosferze miasteczka i np. porównywaniu go z poprzednim miejscem zamieszkania głównej bohaterki.

Pomijając te minimalne niedociągnięcia, książka jest bardzo dobra, ładnie napisana, opowiadająca o trudnych tematach. Mimo przewidywalności niektórych wydarzeń, wątki są naprawdę zaskakujące i ciekawe.

Polecam!

Sheri, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Między słowami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz