tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 12 marca 2015

"Sekretne życie pszczół" - Sue Monk Kidd - recenzja

Okładka książki Sekretne życie pszczółLily - biała czternastolatka mieszkająca w Stanach w latach 60. Ma zaborczego i okrutnego ojca, czarną gosposię Rosaleen, zamiłowanie do pszczół i ogromne poczucie winy. 

Jako czterolatka przez przypadek zastrzeliła własną matkę. Kiedy gosposia zostaje aresztowana i brutalnie pobita a ojciec mówi Lily, że matka ją porzuciła, dziewczynka postanawia uwolnić się od bezdusznego despoty i wraz z Rosaleen uciec do Tiburon, gdzie, jak podejrzewa, mieszkała kiedyś jej matka. 

Lily kierująca się znalezionym na strychu obrazkiem czarnej Madonny dociera do osobliwej pasieki prowadzonej przez trzy ciemnoskóre siostry noszące imiona letnich miesięcy - May, August i June. Zgadzają się one na pobyt dziewczynki i jej gosposi, w zamian za pracę przy ulach. Między nimi zaczyna rozwijać się głęboka więź, Lily jednak nie przestają męczyć wspomnienia zmarłej matki. Okaże się, że pobyt u sióstr, przyniesie jej dużo więcej niż się spodziewała...

Główną zaletą tej książki jest jej temat. Konflikty na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych stanowią bazę pod doskonałą i wzruszającą powieść. Muszę przyznać, że autorka wykorzystała ten potencjał w stu procentach. Akcja jest wartka, mimo swojej "normalności". Postacie są ciekawe, a przepiękne opisy życia pszczół i porównywanie go z ludzkim, to po prostu mistrzostwo świata. 

Główna bohaterka, mimo swojej dojrzałości, opisuje wszystkie wydarzenia w sposób bardzo dziecinny, beztroski. Zostały tu również przedstawione fascynujące portrety psychologiczne różnych typów ludzi i oczywiście konflikty na tle rasowym, które dla nas wydają się czymś odległym i niemal niemożliwym. Aż trudno uwierzyć, że takie rzeczy zdarzały się ledwo pięćdziesiąt lat temu. 

Polecam!

Sheri, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz