tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 29 kwietnia 2015

"Gladiator. Walka o wolność" – Simon Scarrow - recenzja

Czy słyszeliście kiedyś o powstaniu Spartakusa?
Było to powstanie niewolników przeciwko ich rzymskich panom. Przewodził im inny niewolnik – Spartakus. Powstanie pochłonęło mnóstwo ofiar i zostało brutalnie stłumione. Jednak duch Spartakusa jeszcze długo unosił się między niewolnikami.

Akcja toczy się dziesięć lat po tych wydarzeniach. Syn Tytusa Korneliusza, człowieka, który zasłużył się w powstaniu, ratując generała Pompejusza, wiedzie spokojne życie u boku swej rodziny. Dziesięcioletni Markus jest szczęśliwy. Do czasu…
Tytus ma długi. Wierzyciel nie zamierza czekać ani chwili dłużej. W wyniku potyczki centurion ginie, a Markus wraz z matką zostaje oddany do niewoli. On trafia do szkoły gladiatorów, matka zaś na służbę u Decymusa – wierzyciela ojca. Markus poprzysięga sobie uwolnić rodzicielkę. Jak jednak ma to zrobić? 

Czeka go ciężka praca, wrogowie nie śpią, a nigdy nie wiadomo kto jest twoim przyjacielem. Markus usiłuje dotrzeć do generała Pompejusza – przyjaciela ojca. Jednak potężny generał nie zamierza rozmawiać ze zwykłym niewolnikiem.

Czy Markusowi uda się przejść trening gladiatorów?
Czy poradzi sobie z surową, rzymską, niewolniczą codziennością?
Czy pozna prawdę o swoim pochodzeniu?
Sami się tego dowiedzcie…

Simon Scarrow  kiedyś był nauczycielem i organizatorem wycieczek do zabytków rzymskich usytuowanych w Wielkiej Brytanii. Sławę przyniósł mu tzw. cykl rzymski czyli ,,Orły Imperium’’. Po tym przyszedł czas na serię pt. ,,Gladiator’’, którą otwiera książka ,,Walka o wolność’’.
Za dużo opisów, nudzę się… - ta myśl wielokrotnie przewijała się przez mój umysł, jednak wraz z rozwojem akcji, całe szczęście coraz rzadziej. Cała reszta, czyli mam na myśli bohaterów, pomysł na książkę, kolejne przygody chłopca – to było naprawdę w porządku. Tylko te opisy… One naprawdę potrafią odstraszyć czytelnika. O dziwo, jako całość książkę mogę polecić. Gdy odkładałam ją na półkę, pomyślałam, że mi się podobała. I tę myśl przekażę innym. 


Katia, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, a do recenzji otrzymaliśmy od Grupy Wydawniczej Publicat.

1 komentarz:

  1. Lubię książki z historią w tle. Rozejrzę się za nią:) Fajna recenzja :)))

    OdpowiedzUsuń