tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 7 września 2015

„Koszmarna dwójka” - Jory John, Mac Barnett - recenzja

Okładka książki Koszmarna dwójkaMiejsce akcji: Dolina Ospała - senne miejsce słynące z krów (w 1836 roku mieszkańcy tego miasteczka wybrali krowę na burmistrza).
Główny bohater: Miles Murphy - uważany za najlepszego kawalarza w mieście, zabawny uczeń mający dom nad brzegiem morza, super przyjaciół i mamę, która każe mu to wszystko porzucić, aby przeprowadzić się do wyżej wymienionej Doliny Ospałej.

Zmiana miejsca zamieszkania jeszcze bardziej denerwuje chłopca kiedy dowiaduje się, że w mieście jest już jeden doskonały kawalarz. Miles jest gotowy wywołać kawalarską wojnę, byleby tylko uzyskać ten tytuł...
Senne miasteczko z połączeniem wybuchowego ucznia... Co z tego wyniknie?

Kiedy brałam tę książkę z półki, myślałam, że będzie to kolejne (nudne) opowiadanie o chłopcu i szkole. I jeszcze te krowy w tle. „Żenada”, że tak powiem. Jednak mile mnie zaskoczyła. Książka bez szybkich zwrotów akcji, szybko się ją czyta i jest pisana przystępnym językiem dobranym i zrozumiałym zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Co nie oznacza, że nie jest to opowieść dla dorosłych. Mam wrażenie, że autor napisał tę książkę z myślą o dzieciach, jednak czarno-białe ilustracje - mimo że w dużej ilości - nie są w stanie zachęcić dzieci do samodzielnego czytania. Ilustratorem tej książki jest Kevin Cornell, który swoimi nietypowymi i mało realistycznymi obrazkami dość słabo „ozdobił” opowiadanie. Natomiast ciekawostki dotyczące krów w zabawny sposób urozmaicają tę książkę.

Ciekawostka 779:
Krowa zjada około 50 kilogramów trawy dziennie.
Szukasz kosiarki? Zaprzyjaźnij się z krową!”

Uważam, że książka przeznaczona jest dla czytelników, z szerokim przedziałem wiekowym, z dużym poczuciem humoru, ale dla tych dorosłych, którzy mają wyrafinowany gust kabaretowy, może być jednak zbyt infantylna.


Madzik, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz