tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 9 września 2015

"Ogień" - James Patterson, Jill Dembowski - recenzja

Okładka książki OgieńWyobraź sobie, że w wieku kilkunastu lat tracisz oboje rodziców. Nie giną w wypadku, nie zapadają nie nieuleczalną chorobę. Zostają brutalnie zamordowani. Co czujesz? Smutek, samotność, bezsilność… potem już tylko żal i ognisty gniew na tego, kto doprowadził do ich egzekucji. W takiej właśnie sytuacji zostało postawione rodzeństwo  - Whit i Wisty, do tego jeszcze ich rozdzielono. Ten Który Jest Jedyny nieprawnie przejął władzę i sprowadził do miasta krwawą zarazę, która nie oszczędzi nikogo. Wisty także pada jej ofiarą, lecz gdy jest u kresu sił, odnajduje ją brat. 

Czy uda mu się ocalić siostrę, mimo że jego magia słabnie z każdą chwilą? 
Czy nastolatkom uda się uciec przed żołnierzami Nowego Ładu i ocalić miasto przed całkowitą zagładą? 
Ile poświęceń będzie wymagało odnalezienie odrobiny energii i nadziei na lepszą przyszłość?
                
James Patterson jest jednym z najbardziej „płodnych” pisarzy. Nie bez powodu znajduje się na pierwszym miejscu rankingu najlepiej zarabiających autorów według Forbes'a. W przeciągu ostatniego roku zarobił on kosmiczną sumę 89 mln dolarów, a średnio wydaje 16 książek rocznie. Tym razem miałam okazję przeczytać trzecią część trylogii „Czarodzieje”, którą współtworzy razem z Jill Dembowski. Co ciekawe, w napisanie każdej części trylogii została zaangażowana inna osoba. Współautorką pierwszego tomu pt „Czarownica” jest Gabrielle Charbonnet, a drugiego tomu pt „Dar” – Ned Rust.
                
Już jakiś czas temu odstawiłam książki fantasy na półkę, by po nie długo nie sięgać. Do lektury „Ognia” zachęciła mnie przepełniona tajemnicą twarz pewnej siebie, lecz wyglądającej na zagubioną, dziewczyny. Krwisty makijaż na bladej, wręcz porcelanowej twarzy oraz czarne włosy z przebłyskami fioletu i błękitu przyciągają wzrok. Jaka jest ta książka? Mimo, że nie czytałam poprzednich części trylogii bardzo szybko połapałam się w postaciach, a wszelkie zdarzenia opisane w pierwszych dwóch tomach, które miały teraz znaczenie zostały przypomniane i wytłumaczone.
                
To już któraś z kolei książka Jamesa Pattersona, którą miałam okazję przeczytać i mogę szczerze powiedzieć, że niezależnie czy jest to powieść dla dzieci, kryminał, czy książka dla młodzieży to w każdej z nich odnajdziemy to „coś” co sprawia, że mimo upływającego czasu chce się do tych stron wracać i czytać je nie raz, nie dwa, a dziesiątki razy, za każdym odkrywając coś zupełnie innego, jakiś pozornie nieistotny szczegół, dzięki któremu każda następna lektura książki jest taka sama, a zarazem zupełnie inna.

Gorąco polecam fanom fantasy, którym znudziły się banalne romanse wplecione świat magii, a także tym, których ciągnie by zacząć przygodę z tym gatunkiem.


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz