tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 11 września 2015

"Reperować żywych" - Maylis de Kerangal - recenzja

Okładka książki Reperować żywych W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Maylis de Kerangal pt. „Reperować żywych”.

Utwór opisuje dzień, w którym z samego rana dziewiętnastoletni Simon Limbres trafia do szpitala w stanie śmierci klinicznej. Chłopak wraz z przyjaciółmi jechał samochodem, niestety zmęczenie i nieuwaga kierowcy doprowadziły do wypadku. Simon jako jedyny z pasażerów nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, dlatego też nie przeżył zderzenia. Ze względu na młody wiek Simona, pracownicy szpitala rozpoczynają procedurę związaną z pobraniem wielonarządowym. Pierwszym jej etapem jest rozmowa i uzyskanie zgody od najbliższych dziewiętnastolatka.  Rodzice Simona nie mogą pogodzić się w tragiczną śmiercią syna i ciężko im sobie wyobrazić, że narządy ich ukochanego dziecka zostaną oddane komuś innemu.

Z drugiej strony autorka pokazuje ciężko chorą kobietę, dla której przeszczep serca jest jedynym ratunkiem. Mimo to, nie może pogodzić się ze świadomością, że aby ona mogła żyć musiał umrzeć ktoś inny.

Maylis de Kerangal z ogromną precyzją przedstawia wszystkie procedury związane z pobraniem narządów. Począwszy od trudnej rozmowy z rodzicami Simona, którzy niepogodzeni ze śmiercią syna musieli zadecydować o przekazaniu jego organów. Następnie opisuje formalności związane z przeszczepem oraz sam zabieg.

Autorka nie skupia się tylko na historii Simona, ale opowiada o przeżyciach i rozterkach  lekarzy i transplantologów. Dzięki temu książka nie jest naszpikowana tylko medycznymi zagadnieniami, ale uwzględnia uczucia zarówno rodziców zmarłego, pracowników szpitala oraz biorcę serca.  Warto zwrócić uwagę na styl Maylis de Kerangal, która komponuje  bardzo długie zdania, wyliczenia i opisy. Mimo tego książka wciąga i w pewien sposób hipnotyzuje czytelnika.  Czytając książkę „Reperować żywych” czułam się jakbym sama była na sali operacyjnej i brała udział w zabiegu.

Jest to powieść, która uwzględnia wszystkie aspekty związane z przeszczepem serca i daje pełen obraz tego procesu. Polecam ją wszystkim, którzy interesują się transplantologią albo po prostu mają ochotę na ciekawą lekturę.Tila, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz