tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 5 listopada 2015

"Jak złapać rosyjskiego szpiega" - Ellis Henican, Naveed Jamali - recenzja

Okładka książki Jak złapać rosyjskiego szpiegaNaveed Jamali. Wydawałoby się, że to zwykły chłopak, syn pierwszego pokolenia imigrantów w USA. Jego rodzina ma bardzo bogate korzenie, nie raz zapisała się w historii świata. Pół-francuz, pół-pakistańczyk, Naveed miał w dzieciństwie wszystko, czego zapragnął. Szybko jego pasją stały się szybkie amerykańskie samochody i tajne dzieje szpiegostwa wojennego. Wiedział wszystko o Wietnamie, nienawidził Związku Radzieckiego i pragnął przeżywać przygody rodem z „Top Gun”.

„Jak złapać rosyjskiego szpiega. Prawdziwa historia zwykłego chłopaka, który przechytrzył agenta rosyjskiego wywiadu.” Długi, pełny tytuł. Książka, tworzona przez Naveeda Jamali i Ellis Henican, jest genialna. I co w niej najciekawsze - opisano tu prawdziwe wydarzenia.

Bo widzicie, Naveed jest prawdziwą osobą. Możecie go wyszukać na Facebook'u czy Twitterze. Naprawdę był podwójnym szpiegiem, który na służbie w tajnych siłach Stanów Zjednoczonych, wywodził w pole rosyjski wywiad. Nie są to jakieś bardzo odległe czasy zimnej wojny. Wszystko toczyło się zaledwie kilka lat temu, i teraz Naveed postanowił, że jego działania ujrzą światło dzienne.
I udało mu się to genialnie. Książka, mimo swej poważnej tematyki, jest łatwa w odbiorze. Język nie jest wyszukany, a akcja płynie wartko. Tu nie ma czasu na rozwodzenie się nad krajobrazem. Każda sekunda się liczy. Nawet najmniejszy gest może cię zdradzić. Wszystkie wydarzenia są poddane wnikliwej analizie Jamali, każdy gest, dźwięk, ubiór - wszystko. Sprawia to, że naprawdę wczuwamy się w rolę szpiega i staramy się doprowadzić akcję do końca.

Książka bardzo mi się podobała. Jej lekko wojskowy wymiar w połączeniu z nowoczesnym światem, stworzył świetną mieszankę, której żaden fan tajemnic nie jest w stanie się oprzeć.

Serdecznie polecam
Dydelf, 17 lat

OSTRZEŻENIE:

Byleby tylko nikt nie otworzył drzwi pokoju, kiedy będziecie przekazywać rosyjskiemu szpiegowi teczkę z tajnymi dokumentami:)

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz