tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 23 listopada 2015

"Plaster miodu" - Adam Szustak - recenzja

Plaster miodu
                „Jeśli wziąłeś tę książkę do ręki, to znak, że nadszedł twój czas. Czas na zmiany!”


Ojciec Adam Szustak OP jest chyba najbardziej rozpoznawalnym dominikaninem w obecnych czasach. Jego rekolekcje, kazania, książki i konferencje trafiają do rzeszy młodych ludzi w całej Polsce. Miałam okazję być na kilku jego mszach… To nie jest rutynowe wydarzenie, jakie ma miejsce co tydzień w kościele. To prawdziwe spotkanie młodych, podczas którego wiele się można dowiedzieć i dosłownie zostać porwanym przez słowa Szustaka.

„Plaster  miodu” też taki jest! To pierwsza książka ojca Adama, którą przeczytałam. Nie jest to zwykła powieść, ani nawet poradnik. To swojego rodzaju kalendarz adwentowy. Oczywiście można ją przeczytać na raz i otrzymać ogromną dawkę tematów do przemyśleń, ale można też czytać ją zgodnie z datami zamieszczonymi przy każdym fragmencie. Książka jest lekko stuningowanym zapisem zeszłorocznych rekolekcji, które były emitowane jako słuchowisko. Każdy dzień składa się z fragmentu rekolekcji adwentowych, rozmyślań Szustaka, dobrych rad i nauki, które są pierwszą częścią – do przeczytania. Po niej następuje modlitwa specjalnie przeznaczona do wypowiedzenia tego jednego dnia. Ostatnim elementem jest zadanie. Może to być po prostu „pomyśl, co mógłbyś zrobić jutro dla innych?”, ale może to też być coś w stylu „wypisz wszystkie swoje dzisiejsze dobre czyny, a potem je pokreśl, wyżyj się na tej stronie”. Motywujące.

Adam Szustak zgromadził ogromne grono słuchaczy. Klasztor Dominikanów pęka w szwach, gdy ma on prowadzić mszę. To chyba jedyny ksiądz, jakiego było mi dane poznać, którego słowa trafiają prosto do serca młodych. Prostym językiem, podobnym do tego, którego używamy na co dzień, tłumaczy sprawy, których nie da się ogarnąć umysłem. I robi to skutecznie.

Można tę książkę potraktować, jako pewien rodzaj pamiętnika. Niekoniecznie religijnego. Wystarczy wykonywać zamieszczone „sprawy do załatwienia”, a życie z każdym kolejnym dniem stanie się prostsze. Przygotujemy się do przeżywania Świąt, może zbliżymy do Boga. Wszystko zależy od podejścia, a „Plaster miodu” nie tylko osłodzi życie, ale skieruje je na właściwe tory! Zachęcam do lektury, ale także do przesłuchania internetowych nagrań rekolekcji i konferencji o. Adama. Z pewnością będzie to dla Was niezapomniane przeżycie!


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

1 komentarz: