tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 1 lutego 2016

"Mademoiselle Chanel" - C.W. Gortner - recenzja

Okładka książki Mademoiselle Chanel
Nawet jeśli ktoś nie interesuje się modą, to musiał słyszeć o Chanel. Nie ma wątpliwości co do tego, że Gabrielle (dla przyjaciół Coco) Chanel stworzyła prawdziwe modowe imperium. Ostatnio mówi się o wychodzących na jaw faktach z życia Coco - o tym, że była homofobką, antysemitką, niemieckim szpiegiem, lesbijką... 

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, kim była naprawdę. I tego zapewne nigdy się nie dowiemy. Pewne jest, że ją i jej rodzeństwo opuścił ojciec, a matka zmarła. Dziewczęta trafiły do szkoły przyklasztornej. Tam właśnie mała Gabrielle odkryła swoje uwielbienie do kapeluszy. Pośród surowych klasztornych murów wykształciło się również jej nastawienie na prostotę i umiar. Lata później zrewolucjonizuje ona świat mody i kanony piękna. Kobiety uwolni z gorsetów, ciężkich kapeluszy i powłóczystych sukni. Największą sławę przyniosły jej mała czarna i rewolucyjny zapach - Chanel no. 5. Sama Chanel była postacią niezwykle kontrowersyjną. Można powiedzieć, że wyprzedziła swoją epokę i poniekąd ją stworzyła, ukształtowała.

Książka mimo swojej pokaźnej grubości, jest bardzo lekka, łatwa i przyjemna. Akcja sama w sobie jest bardzo wartka i wciąga błyskawicznie. Podzielona jest na krótkie rozdziały, więc wchodzi "mimochodem" i wręcz nieświadomie. Naprawdę, ciężko jest ją odłożyć, czytelnika zżera ciekawość - co teraz się wydarzy. Postacie są bardzo barwne, a autorka nie przyćmiewa żadnej z nich, tylko wręcz uwypukla ich niesamowite cechy - jak szczypta soli w cieście.

Polecam!

Sheri, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Między Słowami. 

1 komentarz:

  1. Mamy na nią chęć! :)

    Buziaczki! ♥
    Zapraszamy do nas :)
    rodzinne-czytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń