tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 24 lutego 2016

"Zagadka hien cmentarnych" - Jorn Lier Horst - recenzja

Okładka książki Zagadka hien cmentarnychJorn Lier Horst pochodzi z Norwegii, gdzie urodził się w 1970. Jest raczej pisarzem kryminalnym, nagrodzonym m.in. Nagrodą Rivertona.

Jego dziełem jest chociażby seria CLUE. Czwartą częścią tej serii jest właśnie ,,Zagadka hien cmentarnych''. Dlaczego właśnie CLUE? Cóż, po pierwsze każda litera tego słowa oznacza innego głównego bohatera. Oto nasza grupka przyjaciół: Cecilia, Leo, Une i jej pies Egon. Ponadto jest to również angielskie słowo oznaczające wskazówkę.

W tej części mamy do czynienia z tajemniczymi ludźmi, którzy dopuszczają się bezczeszczenia grobów. Dzieci decydują się wyjaśnić tę zagadkę, po drodze napotykając na inne tajemnice, chociażby tę dotyczącą zakopanego niemieckiego złota... W tle krąży jak zły duch wciąż niewyjaśniona śmierć matki Cecilii. Czy to był wypadek, czy...niekoniecznie?
Lepiej, aby dzieci bardzo uważały na to, co robią i kogo śledzą! Nie wiadomo, na co natrafią...

,,Zagadka hien cmentarnych'' jest książką przeznaczoną zdecydowanie dla młodszych dzieci. Zagadki kryminalne są rozwiązywane przez grupę przyjaciół, którzy świetnie się ze sobą dogadują. Czegóż chcieć więcej! Fabuła jest prosta, niezbyt skomplikowana, idealna dla dzieci. Jedno tylko co mi się nie podobało, to niezbyt trafne, według mnie, wplecenie w treść wątku ,,filozoficznego''. Faktem jest, że na okładce pisało, iż: ,,Przewodnikiem filozoficznym po tym tomie jest Soren Kierkegaard, stawiający trudne pytania o sens życia, poczucie odpowiedzialności i wolność wyboru''. Dla mnie to nieco zbyt szumne określenie, zwłaszcza, że same założenia Kierkegaarda były dla mnie zbyt sztucznie, ,,na siłę'' wpasowane w tekst. Może autor powinien się zastanowić, czy na pewno dobrze zrobił, decydując się na takie poprowadzenie serii. Według mnie, niekoniecznie.

Jednak generalnie uważam, że jest to książka odpowiednia dla dzieci młodszych. Dlatego spróbujcie dać to do przeczytania swojemu młodszemu rodzeństwu i dajcie znać, co oni powiedzą na ,,Zagadkę hien cmentarnych''!


Katia, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Smak Słowa. 

1 komentarz:

  1. Chyba nie dla nas :)

    Buziaczki! ♥
    Zapraszamy do nas :)
    rodzinne-czytanie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń