tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 23 maja 2016

"Dziwna myśl w mej głowie" - Orhan Pamuk - recenzja

Okładka książki Dziwna myśl w mej głowieLaureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006 roku - Orhan Pamuk - turecki pisarz, który kiedyś planował być malarzem. W sumie dobrze, że się tak nie stało, bo świat straciłby piękną opowieść o miłości autora do Stambułu, którą to przelał na karty powieści Dziwna myśl w mej głowie.

Mevlut Karatas jest ulicznym handlarzem buzy. Co wieczór wychodzi z wiadrami by zarobić na utrzymanie rodziny. W ciągu dnia nie boi się podejmować innych, niejednokrotnie ciężkich prac.

Co ciekawe cała historia rodziny przybyłej do Stambułu jest bardzo mocno udokumentowana. Kronika oraz kalendarium na koniec książki sprawiają, że cała historia nabiera jeszcze więcej smaku i intryguje.

Powieść jest bardzo ciekawa, mimo wielu opisów, które czasami mogą przytłaczać, cała historia jest na tyle wciągająca, że warto po nią sięgnąć.  Dodatkowo Pamuk ma bardzo przystępny język. Odnosi się wrażenie, że każdy z bohaterów mimo swojej historii i obowiązków jest kimś, kogo znamy, jest na wyciągnięcie ręki - i to mnie urzekło w tej książce.

Dodatkowo autor szeroko rozbudowując tło rodzinnych dziejów ociepla całą powieść. Nawet jeśli nie zainteresuje was handel tradycyjnym tureckim napojem czy podejście prostych ludzi do budowy wieżowców na ich dawnych działkach, to sięgnijcie po tę powieść by przenieść się do wielkiej rodziny, która mimo różnic zdań i warunków życia zawsze trzyma się razem.

Serdecznie polecam na wieczorne chwile w fotelu,


Dydelf, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz