tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 4 października 2016

"Okrążyć słońce" - Paula McLain - recenzja

Okładka książki Okrążyć słońceW latach 20. XX wieku brytyjskie kolonie w Afryce, były idealnym miejscem, aby rozpocząć nowe życie w zupełnie innym świecie. Beryl Markham, mając trzy lata, przeprowadziła się z rodzicami do Kenii. Po dwóch latach, jej matka zdecydowała się na powrót do Anglii razem z synem. Od tamtej pory, Beryl, wychowuje się wyłącznie pod opieką ojca, korzysta z wolności, jaką oferuje jej afrykańskie życie – bawi się z Kibiim, chłopcem z plemienia Kikuju, z którym ciągła rywalizacja budzi w niej duch wojownika oraz poświęca się hodowli koni swojego ojca. W ten sposób Beryl dorasta i staje się pewną siebie kobietą, która od najmłodszych lat pragnie niezależności.
                
Paula McLain w swojej powieści pt. „Okrążyć słońce” tworzy obraz skolonizowanej Kenii, który stanowi tło dla wydarzeń dotyczących Beryl. Ziemia jest dla młodej dziewczyny najwyższą wartością. Współgra ona z naturą. Nie obchodzą jej konwenanse, za nic ma chodzenie do szkoły czy dobre wychowanie. Liczą się dla niej tylko konie, poświęca im każdą wolną chwilę. Dzięki przyjaźni z Kibiim, poznaje plemienne zasady, które zapamięta do końca swych dni. Poprzez  wspólne zabawy uczy się niezależności, nabiera pewności siebie, starając się dorównać płci przeciwnej. Życie Beryl zmienia się, kiedy jej ojciec traci majątek i musi przenieść się do Kapsztadu. Przywiązanie do farmy powoduje, że już w wieku siedemnastu lat postanawia poślubić ona zamężnego mężczyznę, aby tylko móc pozostać blisko ukochanego gospodarstwa.
                
W życiu Beryl najważniejsi byli trzej mężczyźni. Ojciec zaszczepił w niej pasję do koni. To dzięki jego wsparciu, stała się pierwszą profesjonalną treserką koni. Kolejną ważną dla niej osobą był Kibii, najdroższy przyjaciel. Z Denysem łączyła ją prawdziwa miłość oraz namiętność. Uwikłana w miłosny trójkąt cały czas walczyła z własnymi uczuciami. W powieści „Okrążyć słońce” znajdziemy wiele różnych wątków, dotyczących romansów Beryl. Nie interesowała ją opinia społeczeństwa. W życiu kierowała się tylko i wyłącznie głosem serca. To sprawiło, że była częstym obiektem plotek. Mimo wszystko, nigdy się nie poddawała i nieustannie dążyła do spełnienia swoich marzeń.
                
Pierwszoosobowy bohater pozwala nam na pełne poznanie uczuć i myśli głównej bohaterki. Paula McLain uczyniła z Beryl kobietę niezależną, silną i zdecydowaną. Co najciekawsze, powieść opiera się na faktach, dzięki czemu możemy poznać niezwykłą historię kobiety, która ustanowiła rekord lotu przez Atlantyk i była inspiracją dla wielu osób. W świecie zdominowanym przez mężczyzn, Beryl stanowiła jasny punkt, wyznaczając nowy sposób życia. Jej zachowanie bliższe było czasom nam współczesnym, w których świetnie by się odnalazła.

                
Autorka książki „Okrążyć świat” przedstawiła historię Beryl Markham w taki sposób, aby wiele z nas mogło się z nią identyfikować. Kibicujemy jej w chwilach słabości lub nie popieramy niektórych jej decyzji. Budzi w nas skrajne emocje. Wszystko to sprawia, że Beryl staje się bliską nam osobą, z krwi i kości. Pochłonięci przez lekturę, możemy poczuć zapach gorącej Afryki, usłyszeć szum wiatru i bicie w bębny. Powieść pozwala nam na chwile zapomnienia, oderwania się od rzeczywistości. Dzięki tej książce, na pewno sięgnę po inne pozycje Pauli McLain, co polecam zrobić także innym. 

Gruszka, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz