tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 14 listopada 2016

"Bar na starym osiedlu" - Sabina Waszut - recenzja

Okładka książki Bar na starym osiedluDrzwi, znajdujące się na okładce książki Sabiny Waszut pt. Bar na starym osiedlu, prowadzą czytelnika do poznania głęboko zakorzenionych śląskich tradycji oraz historii bohaterki, nierozerwalnie związanej z Chorzowem. Do tego właśnie miasta powraca Ola Kieś. Gdy traci pracę a relacje z partnerem komplikują się, postanawia wyjechać z Warszawy, aby przyjąć spadek po babce i poprowadzić osiedlowy bar.
                
Początki nigdy nie są proste. Ola utwierdza się w tym przekonaniu, gdy próbuje na nowo rozpocząć życie w miejscu, z którego kiedyś uciekła wraz z mamą. Ciężką pracę w barze łączy z poznawaniem prawdy o swojej rodzinie. Wspomnienia poprzez zdjęcia, pamiątki czy smaki z dzieciństwa.  

Dlaczego mama opuściła ojca? 
Czemu zrezygnowała z kontaktu z babcią Stanisławą?  

Ponadto, Olę dręczy tęsknota za partnerem, Tomaszem, który chciałby zbudować z nią dom, jakiego kobieta nigdy nie miała, lecz ona boi się porażki. 

Czy uda jej się stworzyć prawdziwy związek, pamiętając relacje między jej matką i ojcem?
                
Sabina Waszut to propagatorka śląskiej kultury, co potwierdza jej nowa książka. Większość akcji dzieje się na śląskim osiedlu, gdzie wszyscy znają wszystkich i wszędzie można usłyszeć typową gwarę, która dodaje powieści autentyczności i sprawia, że czytelnik przenosi się do górniczego Chorzowa. Oprócz Oli, to właśnie miasto jest głównym bohaterem powieści. Poznajemy je nie tylko przez akcję, która współcześnie dotyczy nowej właścicielki baru, ale także przez jej wspomnienia, barwne opisy, smaki i zapachy. Po kolei odkrywamy każdy, zaskakujący element tego świata. Zaczynamy rozumieć motywacje bohaterów czy ich przywiązanie do miejsca, z którego pochodzą. 
                
Bar na starym osiedlu to powieść o radzeniu sobie z przeszłością, walczeniu z własnymi słabościami i budowaniu relacji. Sabina Waszut opowiedziała pełną ciepła, nieprzerysowaną historię, pozwalając czytelnikowi utożsamić się z bohaterką. Ciekawe anegdoty dotyczące śląskiej kultury i wykorzystanie gwary nadają tej powieści charakteru. Wszystko to sprawia, że czytanie staje się przyjemnością i przypominamy sobie, co jest najważniejsze w życiu.

Gruszka, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA. 

                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz