tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 7 listopada 2016

„Beduinki na Instagramie” - Aleksandra Chrobak - recenzja

Okładka książki Beduinki na Instagramie. Moje życie w EmiratachZjednoczone Emiraty Arabskie – tak odległe, nieznane, zapomniane, nagminnie mylone z Arabią Saudyjską. Myślę, że większość nawet nie wie gdzie znajduje się ZEA, ani tym bardziej – jak wygląda życie w tym niewielkim państwie.

Aleksandra Chrobak, absolwentka religioznawstwa, polonistyki oraz była studentka iranistyki mieszka w Abu Zabi (stolica ZEA). Po kilku latach postanowiła zebrać swoje przeżycia i wspomnienia, by opisać je w książce – „Beduinki na Instagramie”.

Dzięki łatwym do przyjęcia opisom po kolei dowiadujemy się, w jaki sposób żyje społeczeństwo w tymże państwie. Autorka wskazuje ogromne różnice między zamożnością i stylem życia, jaki prowadzą tutejsi ludzie. Ukazuje nam się bardzo różnorodny obraz. Z jednej strony widzimy bogatych szejków, jeżdżących najdroższymi samochodami świata, posiadającymi niezwykłe domy. Z drugiej tradycyjne, spokojnie żyjące rodziny, których nie opanowała zachodnia moda i przyzwyczajenia.

Z naszej perspektywy to zupełnie inny świat. Starsze Beduinki pomimo „szczelnego” okrycia tradycyjnymi szatami, często bez jakiegokolwiek wykształcenia, świecą najekskluzywniejszymi telefonami. Młode kobiety w grupach przechadzają się po galeriach handlowych, niekoniecznie by coś zakupić. W ZEA wielkie sklepy stały się miejscem flirtów, poznawania się. Bowiem tylko tam, nie zostanie to zauważone przez surowego ojca bądź matkę-tradycjonalistkę.

Autorka postanowiła przedstawić czytelnikowi cieplejszy, nieprzepełniony radykalizmem obraz „tamtego świata”. Często państwa arabskie kojarzą się Europejczykowi z wojownikami islamskimi i kobietami dzierżącymi w dłoniach kałasznikowy. Jednak sama przyznała ze zdziwieniem, że kobiety mieszkające w Abu Zabi są wyjątkowo ciepłe, otwarte na innych (jedna z nich proponowała nawet autorce ślub z synem) i prostolinijne. Mężczyźni zaś bardzo wrażliwi i często wstydliwi wobec płci pięknej. 
Wbrew wszelkim podejrzeniom Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są aż tak konserwatywne jak np. Arabia Saudyjska. Tam bez przeszkód można spacerować z odkrytymi rękami bądź nogami (a wydawać by się mogło, że to wręcz zabronione).

Książka napisana jest prostym i przystępnym językiem. Jeśli więc jesteście ciekawi w jaki sposób wygląda życie w Emiratach powinniście sięgnąć po tę książkę.

Polecam
Ayumi - Kyoko

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz