tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 8 listopada 2016

"Poeta, strażnik i więzień" - Lee Jung - Myung - recenzja

Okładka książki Poeta, strażnik i więzieńDrugą Wojnę Światową lubimy rozpatrywać tylko i wyłącznie w kontekście naszej ojczyzny, ewentualnie Europy. Zapominamy wtedy o tym, że to nie tylko my byliśmy pokrzywdzeni, a prawdziwy koszmar rozegrał się bodaj w Azji. Chociażby z tego powodu, wybór tej lektury będzie bardzo dobrym pomysłem.

Yuichi Watanabe mimo młodego wieku jest strażnikiem zakładu karnego w Fukuoce. Kłóci się to z jego wrażliwą naturą i zamiłowaniem do literatury. Dostaje on rozkaz od przełożonego, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie zabójstwa innego strażnika - Sugiyamy, który miał opinię sadysty i prostaka. Bali się go więźniowie, pozostali strażnicy nim gardzili. 

Sprawa wydaje się prosta - już na początku dochodzenia do zabójstwa przyznaje się jeden z buntowniczych więźniów. Śledztwo zostaje oficjalnie zamknięte, chociaż Yuichi wyczuwa, że coś nie jest tutaj na miejscu. Zaczyna zgłębiać życiorys Sugiyamy, który okazuje być się kompletnie inną osobą niż ta, za którą go uważano. Sprawa nabierze tempa w momencie poznania Yuna Dong-ju, poety genialnego, który wierzy w moc słowa. I słusznie, gdyż jego wiersze w stanie były poruszyć nawet serce Sugiyamy. Równocześnie dochodzi tajemnicza sprawa rządowych lekarzy wykonujących podejrzane zabiegi na więźniach.


Jak już wspomniałam, książkę można by przeczytać nawet tylko i wyłącznie ze względów edukacyjnych. Ja jednak polecam zabrać się za nią z wielu innych powodów. Przede wszystkim jest to świetna powieść, z wieloma zwrotami akcji. Psychologiczne podejście autora do bohaterów jest naprawdę fascynujące - postacie są wyjątkowo wiarygodne, czytelnik przeżywa wraz z nimi każdą emocję. W przepiękny sposób mówi się tutaj o poezji i o tym jak w świecie pozbawionym ludzkich uczuć słowa potrafią dać siłę do tego, żeby przetrwać. 

Sheri, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz