tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 26 stycznia 2017

"Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach" - Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski - recenzja

Okładka książki Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniachKsiążkę Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach przykładnie zaczęłam czytać od wprowadzenia autorów i … niewiele zrozumiałam. Szereg głosek szumiących, syczących – co to jest? Ale na szczęście wszystko się potem wyjaśniło:)

Książka jest pomocą do pracy z dzieckiem, które ma problemy logopedyczne, ale nie tylko. Nadaje się również do czytania, zabawy z maluchem, który ładnie i prawidłowo się wysławia. Publikacja podzielona jest na 3 części. Pierwsza służy ćwiczeniom poprawnej wymowy. Druga – oferuje rymowanki zawierające wspomniany szereg szumiący(„sz”, „ż”, „cz”, „dż”) i syczący („s”, „z”, „c”,  „dz”). Natomiast część 3 pomaga w nauce wymowy głoski „r” w zestawieniach z samogłoskami, a potem z niektórymi spółgłoskami.

Wierszyki opowiadają o różnych rzeczach: codziennych czynnościach, przedmiotach, zwierzętach. W trakcie czytania dziecko mimochodem poznaje nowe słowa (kindżał, podzamcze, tykwa, tarantula, modry, beryl, chojrak), a także wyrażenia (mieć takt, dać dyla, gardzić czymś, dać drapaka, być podejrzanym, dorwać się do czegoś, być opryskliwym). Dowiaduje się do czego służą wykałaczki, co to jest furtka, co robi niedźwiedź w gawrze itp. Do wielu rymowanek dołączone są wskazówki dla rodziców objaśniające na co zwracać uwagę, gdy dziecko wymawia poszczególne słowa.

Nie można nie wspomnieć ilustracji, których autorką jest Karolina Dziewa. Dzięki nim dziecko na pewno nie będzie traktowało ćwiczeń z książką jako „pracy”. Oglądanie rysunków obrazujących wierszyki sprawia, że dziecko ćwiczy i powtarza bezwiednie rymowanki po rodzicu.


Podsumowując „Sto wierszyków…” jest książeczką z cyklu jak połączyć „przyjemne z pożytecznym”. Książka nie tylko wspiera rozwój wymowy, ale także wzbogaca słownictwo dziecka, poszerza jego wiedzę o otaczającym świecie. Ponadto stwarza świetną okazję do produktywnego spędzenia czasu z własną pociechą.

Bruksenka

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz