tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 22 marca 2017

"Dieta Smartfood" - Eliana Liotta - recenzja

Dieta SmartfoodNadeszła wiosna, a wraz z nią coraz więcej osób postanawia zawalczyć z nadprogramowymi kilogramami. Tylko którą dietę wybrać skoro w ostatnim czasie wyrastają w sieci, jak grzyby po deszczu w lesie? Mamy dietę Ducana, Montagniaca, South Beach, dr Dąbrowskiej, 1000 kalorii, pudełkową, zgodną z grupą krwi, Oxy i wiele , wiele innych. ELIANA LIOTTA, PIER GIUSEPPE PELLICCI i LUCILLA TITTA proponują nam natomiast dietę Smartfood. Cóż to takiego?

Autorzy twierdzą, że to dieta dobrego samopoczucia, które chroni zdrowie, pozwala zachować młodość, uniknąć różnorakich chorób jednocześnie zapobiegając nadwadze. Twierdzą, iż „jej fundament stanowią aktualne wyniki badań. Trzydzieści superproduktów tworzy filary modelu, którego zalecenia opierają się na solidnych, udokumentowanych podstawach”.  To dieta zgodna z naszym DNA.

Poradnik podzielony jest na 6 działów. Dowiemy się z nich na czym polega ogólna idea smartfood. M.in. poczytamy jak ma wyglądać skład inteligentnego posiłku, czemu unikanie nadwagi jest ważne (nie dla wszystkich jest to sprawa oczywista), jakim pokusom nie ulegać itp. Zapoznamy się z jedzeniem, które gwarantuje długowieczność i zawiera cząsteczki smart.  I tak, np. kurkuma zatrzymuje stany zapalne w organizmie, czerwona kapusta posiada właściwości zmniejszające ryzyko zachorowania na raka, owoce leśne „sprzątają tętnice”, winogrona zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia itd. Autorzy opisują jedzenie, przyprawy, które ochraniają nasz organizm. Niby wiemy, że należy jeść czosnek, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, surowe owoce czy orzechy. Niemniej jednak w tej książce dokładnie i w przystępny sposób jest wszystko wytłumaczone i poparte argumentami. I to do mnie trafia. Twórcy publikacji mierzą się z faktami i mitami. Znajdziemy tutaj odpowiedź czy mleko jest rakotwórcze, czy wędliny są szkodliwe, czy fruktoza jest lepszym dodatkiem niż sacharoza, czy tłuszcze trans są szkodliwe, czy produkty bezglutenowe są lżejsze i bardziej dietetyczne, czy kawa szkodzi i wiele, wiele innych. Poznajemy schemat żywieniowy, dostajemy przykładowe menu.


Podsumowując – jest to pozycja, z którą powinna zaznajomić się każda osoba rozważająca podjęcie wyzwania, jakim jest niewątpliwie dieta. Powinni po nią sięgnąć ci, którzy niejedno odchudzanie mają za sobą i specjalnych efektów tego nie widać.  Skoro dieta Smartfood jest na całe życie – to może warto się zmobilizować i spróbować? A nuż tym razem się uda?  

Bruksenka

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz