tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 28 marca 2017

,,Dzisiaj rozmawiamy o Pani'' - Agnieszka Nabrdalik - recenzja

Okładka książki Dzisiaj rozmawiamy o Pani,,Dzisiaj rozmawiamy o Pani'' to zbiór wywiadów z żonami sławnych mężów. Autorka przeprowadziła wywiady z siedmioma kobietami: Moniką Gawlińską, Alicją Kapuścińską, Wacławą Myśliwską, Karoliną Niedenthal, Jolantą Pawlik, Anną Religą i Wiesławą Starską. 

Co najważniejsze nie rozmawia z nimi o ich mężach, a o nich samych. Zadaje znaczące pytania : Jakie mają pasje, zainteresowania? Czym się zajmują? Co nimi kieruje? I czy naprawdę ich życie to życie w cieniu sławy męża? A może wygląda ono zupełnie inaczej i wcale nie należy ufać stereotypom?

Książka pokazuje, że te siedem ukazanych w niej osób to nie tylko żony sławnych mężczyzn, a przede wszystkim silne kobiety. Mają one swoje zainteresowania, marzenia, pasje oraz rozmaite profesje, w które wkładają całe serce. Po podjęciu takiej decyzji wcale nie musiały zrezygnować ze swoich planów i nie wiadomo jak się poświęcać. Wiadomo, pojawiało się na ich drodze wiele problemów i przeszkód, ale pojawiały się one po to, żeby je zwalczać.

Choć książka jest niewielkich rozmiarów, zawiera w sobie więcej, niż można sobie wyobrazić. Rozmowy są bardzo ciekawe i szczere. Momentami doprowadzają do wzruszeń, a w innych nie sposób opanować śmiechu. Co najważniejsze wywiady w pewien sposób podnoszą na duchu. Wszystkie bohaterki ukazane w tej niepozornej książce na swój sposób inspirują i można wiele wynieść z ich opowieści i historii.

Z bardziej technicznego punktu widzenia pragnę poruszyć kwestię przeprowadzania wywiadów. Moim zdaniem były one bardzo profesjonalne. Pytania nie były nachalne i zbytnio ingerujące w prywatność rozmówczyń, wręcz przeciwnie były one bardzo ciekawe i interesujące.

Jedynym minusem książki była liczba wywiadów oraz ich długość. Z chęcią poczytałabym więcej o niektórych postaciach, ale również poznałabym parę innych historii. Jednak nie można mieć wszystkiego i pozostaje mi nadzieja na wydanie kolejnego zbioru wywiadów tej autorki oraz spędzenie kolejnego miłego wieczoru w towarzystwie tego pokroju książki.

,,Dzisiaj rozmawiamy o Pani'' to wartościowa lektura. Skłania ku wielu refleksjom, a o nudzie podczas czytania nie ma mowy. Książka świetnie nada się na prezent dla mamy, czy przyjaciółki.


Olivka, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz