tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 19 maja 2017

"Więzy krwi" – Patricia Briggs – recenzja

Okładka książki Więzy krwiWięzy krwi to druga część z serii o Mercedes Thompson, kobiecie mechanik, potrafiącej zmienić się w kojota. Została wychowana przez wilkołaki, jeden z nich jest jej współlokatorem, a drugi sąsiadem. 

Po przygodach, przeżytych w pierwszym tomie, wszystko zdaje się wracać do porządku. Do czasu, gdy w jej drzwiach staje zaprzyjaźniony wampir Stefan, chcąc spłaty długu, zaciągniętego przez nią podczas ratowania stada wilkołaków. Jego żądanie wydaje się łatwe do spełnienia, a Mercy nie należy do osób zastanawiających się dwa razy nad konsekwencjami swoich decyzji. Z pozoru niewinna misja powoduje, że kobieta znów znajduje się w środku zdarzeń, a wszelkie próby odciągnięcia jej od niebezpieczeństwa przez przyjaciół w końcu spełzły na niczym. Mercy próbuje posłuchać rozsądku, który mówi jej, że zmiennokształtna nie ma szans z wrogiem, z którym nie potrafią poradzić sobie wilkołaki i wampiry, ale jej temperament na to nie pozwala.
                
Główna bohaterka jest jedną z najbardziej przeze mnie lubianych książkowych postaci. Jej charakter nie pozwala ani jej, ani czytelnikom na nudę. Niezawodnie pakuje się w kłopoty i ignoruje wszelkie próby zepchnięcia jej na dalszy plan. Z właściwym sobie humorem i niezłomnością radzi sobie z przeszkodami, wzbudzając zarówno podziw, jak i rozbawienie. Kłopoty miłosne wprowadzają jeszcze większy zamęt w jej i tak poplątane życie. Mimo to, Mercy zawsze postępuje według zasad, które wyznaje, a najważniejsze jest dla niej dobro jej bliskich. Jest gotowa mocno pobrudzić sobie ręce, aby ocalić niewinnych ludzi. Wszystkie te cechy sprawiają, że o przygodach głównej bohaterki wspaniale się czyta, lektura wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do ostatniej strony.
                
Niezwykłe wrażenie na mnie wywarło dopracowanie hierarchii panującej wśród poszczególnych grup istot opisanych przez autorkę. Watahy wilkołaków, których członkowie łączą cechy ludzi i wilków, tworzą skomplikowane więzi między sobą. Wampiry, utrzymujące swoje menażerie, walczą o władzę w swoich chmarach i latami chowają urazę, planując zemstę. Tajemniczy nieludzie, o których, mimo że przed laty się uwolnili, wciąż niewiele wiadomo. Każda z postaci, choć ma cechy swojego gatunku, zachowuje swoją odrębną osobowość. Każda też wprowadza do fabuły coś ważnego. Patricia Briggs przedstawiła świat wampirów i wilkołaków, jednak w jej dziele nie są obcymi nam potworami, ale są bliżsi nam niż ludzie, poznajemy ich prywatne życie oraz sekrety, ukrywane przed świtem.
                
Dopiero co przeczytawszy drugą część, nie mogę się doczekać kiedy zacznę kolejną. Naprawdę polecam, czyta się świetnie, pomaga się odprężyć i pośmiać. Dla wszystkich, którzy chcą już teraz sięgnąć po tę lekturę, wszystkie części zostały już napisane, to jest po prostu nowe wydanie. Dlatego można od razu przeczytać całą serię, ale czy nie warto poczekać, aby zobaczyć nową okładkę?Nikana, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz