tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 18 lipca 2017

"Czarna wdowa" - Daniel Silva - recenzja

Okładka książki Czarna wdowaDaniel Silva to amerykański autor powieści szpiegowskich znanych na całym świecie. Urodził się w 1960 roku w Michigan. Obecnie mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci na Florydzie. Stworzył całą serię powieści krążących wokół postaci Gabriela Allona. 

,,Czarna wdowa'' to kolejna powieść, w której występuje ten bohater. Niestety, nie miałam wcześniej okazji spotkać się z twórczością Daniela Silvy. Jednak lektura ,,Czarnej wdowy'' z pewnością mnie do tego zachęciła.

Hannah Weinberg jest poważnie zaniepokojona wydarzeniami rozgrywającymi się we Francji. Eskalacja przemocy wobec Żydów zaczyna stanowić poważny problem. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i organizuje konferencję prasową, na którą zaprasza wiele szacownych osobistości. Dochodzi jednak do tragedii - następuje zamach terrorystyczny, zorganizowany przez ISIS. Konkretna komórka, która zajęła się planem tego ataku, grozi również kolejnymi. Dowodzona jest ona przez tajemniczego Saladyna. Wkrótce złapanie tego osobnika staje się priorytetem służb.

W taki oto sposób Gabriel Allon zostaje wplątany w tę sprawę. Zostaje poproszony o pomoc w schwytaniu Saladyna. Jest to dla niego tym bardziej ważne, że Hannah Weinberg była jego przyjaciółką.
Wpada na ryzykowny pomysł...Może by tak znaleźć odpowiednią osobę, która mogłaby przeniknąć w szeregi wroga? A może nawet dotrzeć do samego serca? To mogłoby zadziałać...I może zapobiec kolejnemu zamachowi.
To może się udać. Jednak ten plan ma tyle samo zalet, ile wad. Tyle rzeczy może się nie udać. Stawką jest życie setek ludzi. Służby wywiadowcze nie mogą pozwolić sobie na błąd.

Czy ten plan faktycznie ma szanse powodzenia?
Sami przeczytajcie...

,,Czarna wdowa'' to typowa powieść sensacyjna, w sam raz na wieczór. Intryga, akcja, służby wywiadowcze - wszystko w jednym. Autor wybrał bardzo aktualny temat - organizacje terrorystyczne stanowią w tym momencie istotny problem.
Akcja powieści jest wartka, postacie żywe - powieść czyta się bardzo dobrze. Widać tu wyraźnie, że Daniel Silva pracował jako dziennikarz. Jednym słowem - uważam, że to idealna powieść dla amatorów powieści sensacyjnych. Zawiera wszystko to, co powinna zawierać tego rodzaju książka, poczynając od afer szpiegowskich po konflikty natury politycznej. Warto zaglądnąć i do ,,Czarnej wdowy'' , jak i do innych powieści tego autora - co zamierzam sama uczynić!

Katia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins. 

1 komentarz:

  1. Jeśli ktoś ceni sobie ten gatunek to "Czarna wdowa" jest idealnym tytułem na wakacje. Wciąga, zaskakuje i trzyma w napięciu do samego zakończenia. Przyłączamy się do poleceń! :)

    OdpowiedzUsuń