tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 lipca 2017

,,Julita i huśtawki” - Hanna Kowalewska - recenzja

Hanna Kowalewska, autorka wielu książek i wierszy, wielokrotnie wyróżniana prestiżowymi nagrodami w maju wznowiła wydanie jednej ze swoich powieści pod tytułem ,,Julita i huśtawki”.

Książka ta jest zdecydowanie nietypowa, ponieważ jej narratorem jest Koli- pisarz, który przyjechał do Rodzinnego, aby móc popracować nad swoją  następną książką i prowadzić przewrotną grę ze swoją ukochaną Metką. Narrator nie jest jednak uczestnikiem wydarzeń, które opisuje i momentami ciężko stwierdzić, czy wspomina wydarzenia z przeszłości, czy może wprowadza elementy fikcji literackiej. Muszę przyznać, że sama nie jestem pewna, czy historia, którą przeczytałam była elementem jego powieści, czy raczej wspomnień. Jednakże cała opowieść ma wielu bohaterów, którzy po krótce zwani są: ,,Pokoleniem”. Przytoczone są ich losy, już od narodzin, aż po dorosłość. W tym czasie życie każdego z nich układa się inaczej. Dorastają w innych warunkach, każdy z nich ma inne poglądy, ale łączy ich jedno: PRL. Autorka książki bez ogródek opisuje wydarzenia z tamtego czasu, wierzenia ludzi w nadchodzącą przyszłość i ich działania na rzecz państwa oraz wydarzenia, które rzekomo miały wpływ na los ,,Pokolenia”. Aczkolwiek w trakcie poznawania ich historii pełnych miłości i entuzjazmu z jakim wkraczali w dorosłość, okazuje się, że to nie t jakie mieli dzieciństwo, dom, rodzinę, determinuje ich los, ale coś zupełnie innego. Cała opowieść przepełniona jest jednak namiętnością Koliego do Metki- mężatki, dla której ten młody artysta jest w stanie zrobić wszystko. O czym łatwo przekona się każdy, kto tylko przeczyta tą książkę. 

Powieść jest niezwykła, ponieważ w dobitny sposób ukazuje , że w życiu każdy staje przed podobnymi problemami, bez względu na czasy w jakich żyje, a wiele wydarzeń jest w stanie wywrócić nasze życie do góry nogami, dlatego warto przeczytać tą książkę, aby dowiedzieć się jak przeciwstawiają się temu bohaterowie, oraz poznać namiętną historię dwojga bohaterów, pełną miłosnych zawirowań.

Julia,16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

2 komentarze:

  1. Myśleliście, żeby wrzucać zdjęcia książek, nie tylko grafiki okładki? Bardziej by intrygowało :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobry pomysł. Na pewno wart rozważenia:)

    OdpowiedzUsuń