tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 7 września 2017

,,Dziennik osobliwych listów' - James Dashner - recenzja

Trzynasta rzeczywistość. Tom 1. Dziennik osobliwych listów - Dashner JamesJames Dashner zyskał popularność dzięki bestsellerowej, dystopijnej trylogii ,,Więzień labiryntu'', która doczekała się już ekranizacji dwóch części. Od książek tego autora nie sposób się oderwać i dlatego z chęcią sięgnęłam po ,,Dziennik osobliwych listów'' z cyklu ,,Trzynasta rzeczywistość''.

Główny bohater książki - trzynastoletni Atticus Higginbottom nie cieszy się zbytnią popularnością w szkole i jest źle traktowany przez rówieśników. Chłopak jest typem marzyciela, przez co o wiele bardziej, niż przejmować się realnym światem, woli bujać w obłokach i rozmyślać o przygodach. Kiedy więc trafia się niezwykła okazja na przeżycie jednej z nich, co nie dziwne, nie waha się ani na chwilę. Pewnego dnia Atticus otrzymuje list napisany przez tajemniczego MG. Dowiaduje się z niego o istnieniu trzynastu rzeczywistości i o tym, iż grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Bohater otrzymuje następne listy ze wskazówkami, które mają doprowadzić go do znalezienia sposobu na ocalenie świata (nie tylko naszego, pozostałych dwunastu także). Z natury ciekawski Atticus wyrusza z nowo poznanymi przyjaciółmi w podróż pełną niebezpieczeństw, nurtujących zagadek, a nawet fizyki kwantowej.


Pierwsze co nasuwa mi się na myśl to słowo: oryginalna. Nic dodać, nic ująć. Świetna alternatywa od czarodziei i wszelakich fantastycznych stworzeń. Bohaterowie są wyraziści i dobrze wykreowani. Lekturę czytało się szybko, miło i przyjemnie ze względu na liczne akapity i prosty język. W książce nie brakowało również licznych nurtujących zagadek i tajemnic do rozwikłania. Akcja była wartka, a przy czytaniu nie sposób się było nudzić. Czego chcieć więcej?


Książka wystosowana jest do młodszej młodzieży i polecam ją szczególnie tym osobom. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby i nieco starsi sięgnęli po ,,Dziennik osobliwych listów'' jeśli mają ochotę na coś lekkiego, do przeczytania w jeden wieczór. Myślę, że naprawdę warto zaznajomić się z tą lekturą i wyruszyć w podróż po wszystkich trzynastu rzeczywistościach.Olivka, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wilga. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz