tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 16 października 2017

"Doskonała" - Cecelia Ahern - recenzja

Okładka książki Doskonała,,Doskonała’’ jest kontynuacją ,,Skazy’’ Cecilii Ahern – bestselerowej autorki. Pisarka "obraca" się raczej w kręgach obyczajówek i romansów, ale próbuje szczęścia również w dystopijnych powieściach dla młodzieży. Każdy czytelnik był ciekawy czy poradzi ona sobie w zupełnie nowym środowisku, ale po sukcesie ,,Skazy’’ wszyscy wymazali z głowy wszelkie wątpliwości i oczekiwali na następny tom tej serii. Pierwsza część wysoko postawiła poprzeczkę, dlatego czym prędzej przeczytałam następną książkę, aby móc wyrobić sobie o niej opinię.

Świat, który wykreowała Ahern, jest bezlitosny – opanowany obsesją doskonałości. Jeśli popełnisz błąd lub odbiegasz od normy, zostajesz okaleczony do końca życia i napiętnowany skazą. Władze sprawuje Trybunał, który karze ludzi za ich niedoskonałości. Gdy Celestine zostaje naznaczona, jej codzienność zmienia się nie do poznania. Nastolatka poznaje innych, podobnych sobie. Podzielają poglądy i buntują się przeciwko chorej perfekcji, jaką praktykuje rząd. W społeczeństwie panuje atmosfera strachu, nikt nie jest w stanie zawalczyć z Trybunałem. Jednak są osoby, które nie mają już nic do stracenia – naznaczeni. Ukrywają się, aby przetrwać, wiecznie prześladowani, ale to tylko kwestia czasu nim urosną w siłę i ruszą do walki o lepsze jutro. Młodzi rewolucjoniści toczą bitwę o dobro pełną niebezpieczeństw i przeszkód.

Czy zapał i determinacja wystarczą, aby pokonać potęgę Trybunału?
Czy posiadając skazę, nie możesz być doskonały?

Porównując oba tomy stwierdzam, że są one na bardzo podobnym poziomie. Akcja książki rozwijała się szybko, przy czym zwięzłe zakończenie wypada nieco niemrawo, pomijając fakt, że można się go było domyślić już w połowie lektury. Bohaterowie są dobrze wykreowani. Twarz rebelii – Celestine nie irytuje swymi dziecinnymi decyzjami, ale również niczym specjalnie nie zaskakuje. Była dla mnie raczej obojętna. O wiele większym plusem są drugoplanowi bohaterowie. Jak w wielu tego typu książkach pojawia się trójkąt miłosny, ale nie przysłaniał całokształtu fabuły, więc nie raziło to w oczy. Ogromną zaletą są ciekawie prowadzone dialogi i zwięzłe, barwne opisy. Świat wykreowany przez autorkę jest bardzo oryginalny, choć schemat rebelii i młodej dziewczyny z systemem – mocno oklepany. Książka trzyma w napięciu i pomimo drobnych uwag z niecierpliwością czekałam na to, co wydarzy się na następnej stronie.

Poleciłabym tę książkę każdemu miłośnikowi tego typu literatury. Osobiście podtrzymuję opinię, że wolę Cecilię Ahern w innej odsłonie, ale nie zmienia to faktu, że ,,Doskonała’’ to bardzo przyjemna lektura. Zachęcam do zapoznania się z wcześniejszym tomem serii - ,,Skaza’’ i rozpoczęcia swojej przygody w ‘’doskonałym’’ świecie. Myślę, że naprawdę warto zaznajomić się z tą historią.

Olivka, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akurat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz