tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 24 października 2017

,,Wykłady Profesora Niczego’’ – Mieciu Mietczyński – recenzja

Okładka książki Wykłady Profesora NiczegoAutor książki jest znany przede wszystkim dzięki swojemu kanałowi na You Tubie. Recenzuje słabe filmy, streszcza lektury i robi to wszystko w dość specyficzny i jednocześnie przystępny sposób. Ogólnie przyjęło się, że książki youtuberów to raczej, delikatnie mówiąc, niewypały i zawsze wzbudzały wiele kontrowersji. Zazwyczaj po prostu istnienie tychże to jedno wielkie nieporozumienie, czasem nie wnoszą nic innego niż to, co możemy znaleźć na kanale danego twórcy, a innym razem treść przedstawiona w filmie jest o wiele bardziej ciekawa czy zabawna niż w wersji papierowej. Jak było w tym przypadku? Szczerze mówiąc, sama nie wiem…

,,Wykłady Profesora Niczego’’ zabierają nas w podróż po dziesięciu epokach literackich – od samego antyku aż do dobrze znanej nam współczesności. W środku znajdziemy omówione dzieła najwybitniejszych twórców danego okresu. Wszystko to napisane prostym i przystępnym (czasem aż za bardzo) językiem. Całość ubogaca ciekawa oprawa graficzna. Książka jest przejrzysta, posiada dużą czcionkę oraz czytelny spis treści. Okładka bardzo pasuje do klimatu całej lektury.

Jeśli ktoś miał wcześniej styczność z autorem książki, to wie, jak bardzo specyficznym językiem operuje. W jego filmach jest to nawet zabawne, ale na papierze wypada trochę sztucznie. W ,,Wykładach Profesora Niczego’’ poruszony jest temat literatury. Mamy więc do czynienia z książką na zasadzie ‘’bawiąc, uczyć’’. Z tym to też nie jest tak do końca, ponieważ o ile taki humor mógłby komuś przypaść do gustu, o tyle całą wiedzą zawarta w powieści jest bardzo ogólnikowa, wręcz uboga. Atutem książki jest to, że bardzo szybko się ją czyta i nie nudzi.

Mnie osobiście książka nie przypadła do gustu, ale to nie znaczy, że jest zła. Jeśli ktoś lubi taki rodzaj humoru i nie będzie zwracał uwagi na pewne niedociągnięcia – podejdzie do niej z dystansem, to myślę, że jest duża szansa, że miło spędzi z nią wieczór. Jak już wcześniej wspomniałam, książki youtuberów mają to do siebie, że opinie o nich są mocno podzielone. Ja wolę Mietczyńskego raczej w filmowej odsłonie. 

,,Wykłady Profesora Niczego’’ poleciłabym szczególnie fanom autora, ale także osobom, które mają ochotę spróbować czegoś nowego i wyruszyć w niecodzienną podróż po epokach literackich.


Olivka, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Flow books.

2 komentarze:

  1. Znam kanał autora, ale na książkę jakoś nie mam ochoty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli ktoś ceni sobie kanał na YouTubie to książka może się spodobać. I bez względu na to czy ktoś lubi takie poczucie humoru czy też nie - tytuł faktycznie zabiera w całkiem przyjemną podróż po epokach literackich.

    OdpowiedzUsuń